Meist > Meedia

1988

"Vitraazhimaailm: kallis… ja kodune"

Diivan nr 12 01.12.1988

 (intervjuu Ivika Luisuga)

"Dekoratiivmaaling: võimalus püüda ajastut"

Diivan nr 12 01.12.1988

 (dekoratiivmaalija Evar Riitsaarest)

"Tallinnas läks kunst haamri alla"

Eesti Ekspress 30.10.1988

Kommentaar Haus`i III kunstioksjonile. Loetletakse kallimad ja suurema hinnatõusuga müüdud teosed, samuti need, mis (ilmselt liiga kõrge alghinna tõttu) müümata jäid.

Piia Saarna "Kunstiäri korralikule vundamendile"

Diivan nr 10 01.10.1988

Artikkel analüüsib kunstiäri arengu erinevaid etappe. Kuigi siin on omad mängureeglid, ei saa alati lähtuda mõne teise kunstituru kogemusest, vaid orienteeruda omas ajas ja maitsetes. Kujutav kunst vajab toetust ja tunnustust, seda ideed kannavad ka erinevad kunstiüritused ja -oksjonid. Hinnamaastikul toimuv on siiski veel oletuslik ja kompromisse tegev, mida näitas ka oksjonil pakkumise aktiivsuse otsene sõltuvus hinnatasemest. P.Saarna tõdeb, et koos tuleb edasi liikuda kõigil osapooltel, kellest kunstiäri edu otseselt sõltub. Artiklit illustreerivad fotod Haus´i II kunstioksjonilt koos hinnakommentaaridega.

"Kunst ja äri käsikäes"

Diivan nr 3 01.03.1988

Artiklis võrreldakse Haus´i kui kunstiagentuuri ja nn. "tavalise galerii" tegutsemisprintsiipe ning põhifunktsioone. Peatutakse Piia Saarna isikul, kirjutatakse pildi ja isiksuse seostest. Artikkel on jagatud viide alalõiku: "Pilt ja isiksus" - kirjutatakse isiklikust maitsest kunsti ostmisel - müümisel. "Pilt ja kunstnik" - avaldatakse arvamust, et tihti on ajakirjandus ja kunstikriitika see, mis tekitab lõhet kunstniku ja ostja vahele. "Pilt ja mood" - moes on ühtviisi nii õlimaal, graafika kui akvarell. Loetelu enimnõutud kaasaegsetest autoritest ja klassikutest, kelle teoseid Haus vahendab. "Pilt ja raha" - hea kunst maksab palju, seetõttu peab pilte hoolikalt valima. Tuuakse näiteid autoritest ja nende tööde hinnatasemest. "Pilt ja äri" - kunst kui äriobjekt, arutlus pakkumistest ja kunstiostja maitse-eelistuste kujundamisest.

Georg Poslavski "Kunstiturg Eestis: illusioonid ja lootused"

Eesti Ekspress 23.01.1988

Pikk ja põhjalik artikkel, kus otsitakse kunstituru allikaid, on tagasivaade eesti kunstituru algetele 1930- ndatel aastatel. Vaadeldakse kunsti kui dekoratsiooni ja kui kapitali. Autor peatub eraldi Haus´i korraldatud kunstioksjonil ja märgib, et kogu valikust müüdud 10 teost on hea tulemus, arvestades vastava praktika puudumist Eestis. Samuti ennustab ta P.Mudisti hindade kiiret tõusu ja kunstioksjonite muutumist lähemal ajal väga olulisteks elementideks kunstituru kujundamisel.