Kunstifilmid

KUNST KUI ALTERNATIIVNE INVESTEERIMISKLASS

Eesti kunstimaastikul on käes sügisoksjonite hooaeg, mis muudab aktuaalseks kunsti investeerimise teemad, kuidas alustada, kuidas investeerimisväärtusega kunstis orienteeruda, kust osta, millises hinnaklassis jms. Kõigi nende küsimuste selgitamiseks ja kunsti, kui investeerimisklassi tekke ja tagamaade avamiseks, korraldas Haus Galerii vestlusõhtu galerii asutaja ja kuraatori Piia Ausmaniga. Ausmanil on Eesti kunstiturul staažikaim reaalne kunstimüügi kogemus, olles algatanud siinse kunstioksjonite traditooni ja korraldanud eesti kunsti oksjoneid juba enam kui veerand sajandit. Tundes turgu ja nii erineva fookusega kunstihuvilisi, oskab Ausman avada antud teemat igakülgselt ka neile, kes on kunstist seni kaugel olnud. Haus Galeriis on samaaegselt avatud sügisoksjoni kollektsioonide näitused, kus olevad teosed pakuvad kunstiinvesteeringu vestlusele lisaks illustreerivat materjali.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Ado Vabbe. Suvine maastik. 1940ndad

Ado Vabbe lummav impressioon ühest monet'likult lihtsast maastikumotiivist kütkestab oma hoogsa, emotsionaalse ja dünaamilise maalitehnikaga. Suureformaadiline teos on oluline lisandus Vabbe haruldasele 1940ndate loomingule. Meisterliku improviseerijana on kunstnik lähtunud realistlikust motiivist, pidades oluliseks pintslilöökide rütmi, millega ühe hetke emotsiooni rõhutada, kus just tehnika ja värvide kõrvutused omandavad iseseisva loomingulise väärtuse.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Julius von Klever. Öine pargivaade. 1919

Julius von Klever on üks mõjukamaid Eestis sündinud kunstnikke. 19. sajandi keskpaigas tegi ta Peterburis peadpööritavat karjääri, omades järgijaid ja populaarsust üle Euroopa. Suur osa Kleveri maastikest on inspireeritud südamelähedaselt tuttavast Eestist. Varjamatult romantiline maalija lõi vaatajale illusioon täiuslikust harmooniast ning tundeid täis elust. Romantiline lähenemine oli üks Kleveri laia edukuse võtmetest, ent mitte üksnes, teda tunti kui meisterliku koloriiditajuga kunstnikku, kelle toon toonides maalikõla oli sügav ja mitmekülgne.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Andrei Jegorov. Vaade Niguliste kirikule. 1920ndad

See maal on Andrei Jegorovi loomingus silmapaistval kohal, näidates kunstnikku äärmiselt detailirohke ja oskusliku ruumikäsitleja ning meeleolu loojana - majake mattub taimedesse, mille lehestiku mitmekesisus, sügisküpsete toonide varieeruvus ja väänkasvude sõrestik moodustavad romantiliselt küllusliku struktuuri. Autor pöörab siin harukordselt palju tähelepanu nüanssidele, samas kui Niguliste kiriku mastaapsust rõhutab ta maali vertikaalse formaadi ja taevasse sirutuv kompositsiooniga.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Efraim Allsalu. Natüürmort. 1979

Efraim Allsalu tegeles leiutamisega, isikupärase maalistruktuuriga. Siin eksperimenteerib ta materjaliga, maalides puitlaastplaadile, mille isepärasus teda võlus. Nii lisab autor teose realistlikule, õhulisele atmosfäärile moodsaid kihistusi. Suuremõõtmeline natüürmort, mis on igati läbimõeldud ning kooskõlad avastatud, kannab Allsalu otsiva kunstnikunatuuri parimaid külgi.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Karl Herman. Suitsetava mehe portree. 1944

Kunstnik, Karl Herman õppis 1920ndatel aastatel Riigi Kunsttööstuskoolis, täiendades end hiljem Prantsusmaal. 1930ndatel leidis ta tunnustust just portreemaalijana, kujutades nii Konstantin Pätsi kui mitmeid teisi ühiskonna eliiti kuuluvaid tegelasi, saades ka rahvusvahelisi tellimusi. Siin maalib tunnustatud kunstiõppejõud šikki ja läänelikku meest, valides hoogsalt ja üldistava lähenemisnurga, luues portree mitte niivõrd konkreetsest inimesest, vaid ühest ajastu rütme nautivast inimtüübist.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Ilse Raid. Keemiatund. 1940ndad

Ilse Raidi maal on huvitav näide ühest detailirikkalt kujutatud ülikooli loengust ja selle sisekliimast, ilmselt 1940ndate aastate lõpus, mil autor, enne Eestist lõplikult lahkumist veel ka näitustel esines. Abstraktsete karakterite asemel on Ilse Raid siin maalinud õppejõudu ja tudengeid. Nende tegevus ei ole ebamäärane, vaid selge intellektuaalne pingutus. Säärane lugu viitab küll ajastu kohustuslikele teemasättimistele, ent teiselt kõneleb ka tollaste noorte teaduse ambitsioonidest, tuues kunsti uut laadi ja edasipürgiva inimese tüpaaži.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Kristjan Teder. Tarbekunstnik Mari Räägu portree. 1960

Kristjan Teder maalis mitmeid portreesid, millest käesolev on tema viimaseid. Tederist kuus aastat noorem Mari Rääk võis olla tema isiklik sõber. Siiski ei ole Teder süvenenud konkreetse inimese kujutamisse, vaid meeleolu edasiandmisesse. Jõuliste kollaste ja punaste vahel joonistub välja interjöör ja ridamisi esemeid kui mälestusi ühest süvenenud hetkest. Kunstnik portreteerib siin nii isikut kui teda ümbritsevat aega ja ruumi korraga.

EESTI KUNSTI SÜGISOKSJON 2023. Ferdi Sannamees. Lamav naine. 1927

Lamava alasti naise motiivi kordas Eesti 1920ndate üks silmatorkavamaid skulptoreid Ferdi Sannamees mitmel korral, kuid kõige silmatorkavamaks loetakse käesolevat 1927. aastal valminud pronksist valatud naisefiguuri. Sellest tehti omal ajal isegi ridamisi keraamilisi koopiaid. Selle, Ferdi Sannamehe loomingu ühe kõige olulisema teose motiiv on üllatav. Pallasse kooliga skulptorid ei kujutanud peaaegu kunagi erootilist akti, mida Sannamees 1927. aastal ometi tegi. Teos on dünaamiline, kätkedes emotsionaalset pinget ja plastilisust. Tunded, mis lamavat naist puudutavad, on peidetud. Kunstnik on jätnud olukorra vaatajale tõlgendada. Rõõm? Kurbus? Unustus?

HAND MADE MANIFESTING. Kadi Tombak "Geometry of Consciousness"

Kadi Tombak on oma kunstivormis viinud kokku kalligraafia ja geomeetria. Tema teoseid inspireerivad hinduistlikud ja budistlikud pärimuslikud tarkused, pühad laulud ja sakraalarhitektuur, mida kunstnik esitab kaasaaegses visuaalses interpretatsioonis. Ta kirjutab tekste ringikujulises liikumises paberile ümber arhitektuurse sümbolkeskme. Kadi Tombak toetub oma kunsti luues isiklikele teadmistele sakraalsümbolitest ja mantratest. Ta on elanud 2014. aastast 7 aastat Bali saarel, kus ta süvenes hinduismi ja budismi, tehes koostööd Bali peapreestrite ja pühameeste ning -naistega. Muusika on loodud ja esitatud tema abikaasa, Argentina helilooja Gustavo Twardy poolt. Filmi loominguline juht ja produtsent Nando Grancelli. Kuraator Piia Ausman.

SRI YANTRA WHEEL - Exhibition in Haus Gallery - Kadi Tombak "Geometry of Consciousness"

Kadi Tombak on oma kunstivormis viinud kokku kalligraafia ja geomeetria. Tema teoseid inspireerivad hinduistlikud ja budistlikud pärimuslikud tarkused, pühad laulud ja sakraalarhitektuur, mida kunstnik esitab kaasaaegses visuaalses interpretatsioonis. Ta kirjutab tekste ringikujulises liikumises paberile ümber arhitektuurse sümbolkeskme. Kadi Tombak toetub oma kunsti luues isiklikele teadmistele sakraalsümbolitest ja mantratest. Ta on elanud 2014. aastast 7 aastat Bali saarel, kus ta süvenes hinduismi ja budismi, tehes koostööd Bali peapreestrite ja pühameeste ning -naistega. Muusika on loodud ja esitatud tema abikaasa, Argentina helilooja Gustavo Twardy poolt. Filmi loominguline juht ja produtsent Nando Grancelli. Kuraator Piia Ausman.

BUDHA TEMPLE - Exhibition in Haus Gallery - Kadi Tombak "Geometry of Consciousness"

Kadi Tombak on oma kunstivormis viinud kokku kalligraafia ja geomeetria. Tema teoseid inspireerivad hinduistlikud ja budistlikud pärimuslikud tarkused, pühad laulud ja sakraalarhitektuur, mida kunstnik esitab kaasaaegses visuaalses interpretatsioonis. Ta kirjutab tekste ringikujulises liikumises paberile ümber arhitektuurse sümbolkeskme. Kadi Tombak toetub oma kunsti luues isiklikele teadmistele sakraalsümbolitest ja mantratest. Ta on elanud 2014. aastast 7 aastat Bali saarel, kus ta süvenes hinduismi ja budismi, tehes koostööd Bali peapreestrite ja pühameeste ning -naistega. Muusika on loodud ja esitatud tema abikaasa, Argentina helilooja Gustavo Twardy poolt. Filmi loominguline juht ja produtsent Nando Grancelli. Kuraator Piia Ausman.

LILLED MAAILMA LÕPUST ANIMATSIOONID - Marko Mäetamm

Marko Mäetamme näituse raames Haus Galeriis "Lilled maailma lõpust" 2022 september-oktoober, valmisid animatsioonid, kus kunstnik vaatab oma loomingut läbi huumori ja kelmika kõrvalseisja pilgu, kehastudes neljaks erinevaks iseendaks...  Animatsioonid valmisid koostööd filmikunstnik Nando Grancelliga.

SARJAST - KUNSTIKOLLETSIONÄÄRID - Jose Corominase erakogu. Eesti moodsa kunsti klassika.

Haus Galerii esitleb publikule jätkuvat näitustesarja KUNSTIKOLLEKTSIONÄÄRID, vaatamaks meie erakogujate tagatubadesse. Siinkohal süveneme eesti moodsa kunsti klassikasse läbi Jose Corominase erakogu, kes on elanud Eestis viimased 20 aastat ja tegelenud eesti kunsti kogumisega. Enamasti on kunstikogujad persoonid, kes jäävad kunsti varju ega taha end avalikustada. Ometi on ka filantroope, kes tegutsevad kunsti propageerides suurejoonelisemalt, korraldades näituseseeriaid oma kollektsioonist või luues eramuuseume, mis publiku tähelepanu köidavad ning ka nende endi isiksuse avalikkuse huvi alla toovad. Jose Corominas on avatud oma kunstikogu näitama. Filmi režissöör Nando Grancelli, kuraator ja teksti loeb Piia Ausman.

TREILER - ARNO ARRAK - SULANDUMISED

Haus Galerii esitleb Arno Arraku muusikaalseid akvarelle, mille värvid sulanduvad mõttemaastikeks, jättes ruumi meditatsioonile. Arno Arrak osaleb muusikute grupis Tunnetusüksus, tehes kunsti helid läbi taju ja improvisatsiooni kuuldvaks. Tunnetusüksus musitseerib traditsioonina juba pikki aastaid alati Arno Arraku näitustel. Rivo Laasi, basskitarr, flööt; Eve Laasi, tšello; Agu-Ergav Laasi, tšello; Arno Arrak, löökriistad. Režissöör Nando Grancelli.

TREILER. RIHO SIBUL. KITARRI HEATEGEV OKSJON

Riho Sibul ostis pilli Suhr P1988 Pro Series (Made in USA) uuena ca 2000 algul, mängides sellega paljudel Ultima Thule esinemistel. Lisaks on selle pilliga salvestatud enamik lugudest Ultima Thule 2010. aasta albumil "Jälgede jälgedes". Kuukitarr MTÜ koostöös Haus Galeriiga korraldab selle kitarri heategeva oksjoni, mille tulusid kasutatakse Riho Sibula muuseumi rajamiseks Hiiumaale, kuhu soovitakse koondada legendaarse muusiku vaimne pärand. Kitarri näol on tegemist ainukese muusiku instrumendiga, mida on võimalik tema loomingu austajatel omandada. Riho Sibula teised kitarrid on tema lähedaste muusikutest sõprade kasutuses. Treiler Haus Galerii, Nando Grancelli.

ENESETAPULILL - MARKO MÄETAMMELT

Haus Galeriis avatava Marko Mäetamme näituse "Lilled maailma lõpust" raames on valminud 16 teose animeeritud kataloog Marko Mäetamme ja filmikunstnik Nando Grancelli koostöös. Animatsioonid esitlevad Mäetamme erinevaid iseenda-tõlgendusi oma kahepalgeliste lillede foonil. Käesolev on üks neist.

MILJARD KILK - HEATEGEVA PILDI LUGU

Haus Galerii avab 2022 aasta sügisese oksjonite hooaja, mis on pühendatud galerii 25. aastapäevale, kultuurimärgilise missiooniga. 

1940ndatel rüüstas punaarmee nii Jõelähtme kirikut kui ka lõhkus oreli. Nüüd on Kirikumõisa Sihtasutusel käsil oreli restaureerimine. Tuntud maalikunstnik ja 1980ndate hüperrealist Miljard Kilk maalis poole aasta töö tulemusel suureformaadilise kunstiteose, mis seob kaasaja ja vana Euroopa kultuurimälu. Teose heategevat oksjonit korraldab Haus Galerii ja selle tulu läheb oreli restaureerimise fondi. Film tutvustab nii kirku kui kunstiteose ja galerii osa projektis. Tekst ja lugenud Piia Ausman. Režissöör Nando Grancelli.

Heategev oksjon toimub 4.sept. - 4. okt. Haus Galerii oksjonite platvormil www.onlinearthaus.com 

 

 

Vilen Künnapu - Maailma peatamise maastikud

Kestus 1:30 

Treiler Vilen Künnapu näitusele" Maailma peatamise maastikud" Haus Galeriis. Tuntud arhitekt ja kunstnik loob künnapulikult isikupärase stiliseeringu ja provokatiivse värvikasutusega peamiselt suureformaadilisi akrüülmaale. Need on ekspressiivsed, omalaadse geomeetria ja märgisüsteemiga teosed, milles on suur annus teadlikult rõhutatud naivismi, kui märki kunstniku siirast ja puhtast energiaväljast, mis end rõõmsana pildipindadele laotab. Loe näitusest lähemalt SIIT 

 

Haus Galerii: Liiva Leškin "Tegelik ja Teine"

Lühifilm moekunstnikuna tuntud Liivia Leškinist. "Tegelik ja Teine". Film tõstatab küsimuse, kumb on tegelikum, kas see kellena meid tuntakse või kelleks peame end ise. Film on valminud kunstniku esimese maalinäituse eel, mida Haus Galerii kureeris Tallinnas, Arhitektuuri galeriis. Filmi autor on oma ala pikaajaline professionaal Nando Grancelli/ Haus Films. 

 

Näituse treiler - Ootamatu stagnatsioon!

Kestus 1:35 

10. juunil kell 17:30 Haus Galeriis avatava Olesja Katšanovskaja-Mündi näituse, ”Ootamatu stagnatsioon”, treiler. Näitus on inspireeritud sunnitud seisakutest, mida põhjustas meid kõiki puudutav viirus ja globaalne karantiiniperiood. Näituse põhjal koostatakse filmi elementidega virtuaalprojekt, mis jääb vaatamiseks galerii kodulehele: www.haus.ee. Näituse kuraator Piia Ausman, treileri ja virtuaalporojekti autor, Haus Films loovjuht ja režissöör Nando Grancelli.

MALL NUKKE - METAMORFOOSID

Kestus 5:38 

Kunstnik Mall Nukket on inspireerinud meteoriit, millest ta kõneleb lühifilmis, avades oma loomingu tagamaid. Film illustreerib Mall Nukke näitust "Metamorfoosid" Haus Galeriis, rääkides muutumistest ja teisenemistest, sellest kes me oleme selle maailma hapras energiavoos, kus vaid ühe kosimilise killukese langemise järel võib kõik muutuda olematuks. Mall Nukke näitus on mänguline. Filmi autor: Haus Films - Nando Grancelli. 

 

1 2 3 4 5 6 7 8