kunstifilmid
VIDEO PODCAST - 2023 KEVADOKSJONI AINETEL - VESTLEVAD PIIA AUSMAN JA EERO EPNER
Haus Galerii kevadoksjonite raames on kunst orbiidil mitmeti. Oksjoniteoste näitus ja oksjonite protsess tervikuna loob ajendeid kõneleda kunstist pikemalt ja põhjalikumalt.
Nii kutsumegi teid täna kuulama ja vaatama hiljuti salvestatud video podcasti Haus Galeriis, kus kunstist ja kunstituru seisunditest, kunsti hindadest ja kunsti suhtumistest aga ka lõiguti oksjoniteostest kõnelevad galerii asutaja ja kuraator Piia Ausman ning külalisena kunstiloolane Eero Epner.
TREILER - ARNO ARRAK - SULANDUMISED
Haus Galerii esitleb Arno Arraku muusikaalseid akvarelle, mille värvid sulanduvad mõttemaastikeks, jättes ruumi meditatsioonile. Arno Arrak osaleb muusikute grupis Tunnetusüksus, tehes kunsti helid läbi taju ja improvisatsiooni kuuldvaks. Tunnetusüksus musitseerib traditsioonina juba pikki aastaid alati Arno Arraku näitustel. Rivo Laasi, basskitarr, flööt; Eve Laasi, tšello; Agu-Ergav Laasi, tšello; Arno Arrak, löökriistad. Režissöör Nando Grancelli.
VIDEO PODCAST - 2023 KEVADOKSJONI AINETEL VESTLEVAD PIIA AUSMAN JA HEIE MARIE TREIER
Haus Galerii on jäädvustamas 2023.aasta kevadoksjonitel esitletud kunsti ja kunstiajalugu laiemalt. Oleme salvestanud galerii ruumides video podcasti kunstiloolase, tuntud kunstiajakirjaniku ja - kriitiku ning õppejõu Heie Marie Treieriga. Kõneleme selle perioodi kunsti suundadest ja detailidest, mis on valminud peale murrangulist 1966. aastat, kaasates ka arvukalt filmivaateid kunstiteostele oksjoni kollektsioonist. Külalisega vestleb Haus Galerii asutaja ja kuraator Piia Ausman. Video podcasti loovjuht ja teostus Nando Grancelli.
EESTI GRAAFIKA JA JOONISTUS - 2023 KEVADOKSJON
Haus Galerii on graafikatehnikas valminud teostele Eesti kunstis pööranud viimastel aastatel suunatud tähelepanu. Graafika on oma teostuselt komplitseeritud ja meisterlikke oskusi nõudev meedium ning eesti kunstnikud on selles laadis olnud äärmiselt virtuoossed ja mitmekülgsed loojad. Graafika on läbi siinse kunstiajaloo järginud ajastu trende ning olnud nõukogude perioodil pelgupaigaks ka mitmetele maalijatele, kuna graafika oli vähema tsensuuri all kui maalikunst. Haus Galerii 2023. aasta kevadoksjon annab ülevaate eesti graafika arengutest kronoloogias, 20. sajandi algusest kuni tänapäevani. Siinkohal meeoleolukas sissejuhatus graafikaoksjoni näitusele Haus Galeriis.
2023 KEVADOKSJONI VIDEOKATALOOG - 1966 - TÄNAPÄEV
Haus Galerii 2023 aasta kevadoksjoni kollektsiooni videokataloog, mis sisaldab meeleoluka muusikalise kujundusega ülevaadet 77-st teosest. Teosed on valminud aastatel 1966 - 2023 ja esitatud kronoloogias. Tähelepanu all on eesti moodsa kunsti klassika - see kunstnike põlvkond, kes tuli areenile peamiselt 1960ndate lõpus ja 1970ndate alguses aga ka hiljem. Teostest on laiapõhjaliselt kirjutanud kunstiloolane Heie Marie Treier, kelle tekste on filmile kohandanud ja peale lugenud oksjoni kuraator Piia Ausman. Režii ja teostus on professionaalselt filmitegijalt Nando Grancellilt, kelle kaamerasilm toob lähemale teoste maalitehnilised detailid, aidates näha nende valmimise nüanse ja kõnekaid kompositsioone.
EESTI KUNSTI KEVADOKSJON 2023 - TEOSTE FILMID
Haus Galerii 2023 aasta kevadoksjonite sarja kõige esimene teos on Johann Köleri Kristuse peaetüüd, mis on valminud eeltööna tema ühele tuntuimale tööle, Cēsise (Võnnu) Jaani kiriku altarimaalile. Köleri teosed kunstioksjonite loendis on alati sündmuseks. Selle maali puhul üllatab kristlikus maailmas olulise motiivi spontaanne lõpetamatus, mis mõjub kaasaegselt konseptuaalsena. Teos kuulus Saksa-Vene arhitekti Maximilian von Messmacheri kollektsiooni koos mitmete teiste Köleri maalidega. Kuraator Piia Ausman, tekst Eero Epner, filmi autor Nando Grancelli.
VIDEOKATALOOG - KUNSTIKLASSIKA OKSJON - SÜGIS 2022
Haus Galerii korraldab järjepidevaid kunstiklassika oksjoneid juba üle 25 aasta. Lisaks kunstituru kujundamisele ja kunsti hinnaväärtuse küsimustele on oksjonitel ka oluline hariduslik roll. Galerii kaardistab Eesti kunsti ajalugu, tuues erakogudest avalikkuse ette tihti seniteadmata teosed, mida eksponeeritake iga oksjoni eelsel näitusel, mis on laiemale publikule avatud. Kollektsioonid jäädvustatakse koos kunstilooliste artiklitega trüki-, online- ning videokataloogides.
KEVADOKSJON 2023 - TEOSEID SHOWROOMI SEINTELT
Märkimaks Haus Galerii 26-aastast oksjonite traditsiooni on galeriis avatud oksjonite showroom, mis pöörab väärt kunstiteostele tähelepanu aastaringselt. Täna oleme sellesse ruumi seadnud näituse Hausi 2023 aasta kevadoksjonile tulevatest teostest, esitlemaks esmalt väikest, ent sisukat vaadet eesti kunstiajalukku.
Showroom esitleb oksjonite kontekstis rariteetseid ja hinnatud teoseid ning autoreid nagu Konrad Mägi, kellelt Hausi oksjonil on seekord väljas teos, mis on dateeritav 1914 – 1916 aastatesse, kulmineerudes ehedalt postimpressionistliku maalikäsitlusega ja köites mägilikult erakordse värviintensiivsusega. Samuti leiate siit varajase 1935. aasta maalieksperimendi Kaarel Liimandilt, 1941. aastal loodud tundliku varakevade impressiooni Johannes Võerahansult, 1945. aasta maalitiheda rannaküla vaatega figuraalkompositsiooni Richard Sagritsalt aga ka tundliku vaate 1974. aasta tulbikimbule Peeter Mudistilt ning nii mõndagi veel. Kuraator Piia Ausman. Filmi autor Nando Grancelli.
SARJAST - KUNSTIKOLLETSIONÄÄRID - Jose Corominase erakogu. Eesti moodsa kunsti klassika.
Haus Galerii esitleb publikule jätkuvat näitustesarja KUNSTIKOLLEKTSIONÄÄRID, vaatamaks meie erakogujate tagatubadesse. Siinkohal süveneme eesti moodsa kunsti klassikasse läbi Jose Corominase erakogu, kes on elanud Eestis viimased 20 aastat ja tegelenud eesti kunsti kogumisega. Enamasti on kunstikogujad persoonid, kes jäävad kunsti varju ega taha end avalikustada. Ometi on ka filantroope, kes tegutsevad kunsti propageerides suurejoonelisemalt, korraldades näituseseeriaid oma kollektsioonist või luues eramuuseume, mis publiku tähelepanu köidavad ning ka nende endi isiksuse avalikkuse huvi alla toovad. Jose Corominas on avatud oma kunstikogu näitama. Filmi režissöör Nando Grancelli, kuraator ja teksti loeb Piia Ausman.
Sügisoksjon 2022. Lepo Mikko
Teos Haus Galerii vanema kunsti klassika oksjonivalikust 2022 aastal. Suuremõõtmeline töö, mis kuulub Lepo Mikko 1960ndate loomingu paremikku, iseloomustades aega nõukogude kunstis, mil tuli maalida uuenduslikult ja kujutada progressi. Elu läheb edasi. Majad kerkivad. Enam paremaks minna ei saa. Filmikunstnik Nando Grancelli, kuraator ja lugenud Piia Ausman.
TREILER. HAUS GALERII SÜGISOKSJON 2022
Haus Galerii 25. aastapäevale pühendatud kunstiklassika sügisoksjon 2022 tõstab kunstiteoste kõrval esile ka nende loojaid, heites pilgu meie kunstiajaloo erinevatele maalilistele peatuspaikadele kus koos kunstnikega seisatada, süveneda, meenutada või tulevikku vaadata. Filmi kontseptsioon ja režii Nando Grancelli, oksjoni kuraator Piia Ausman.
Sügisoksjon 2022. Endel Kõks
Teos söömaaega koos veetva paariga on valminud Endel Kõksi paguluse perioodil, mil ta asus uurima kaasaegseid kunstivoolusid. Töös on intrigeerivalt koos elemente, mis viitavad selle filosoofilise taustale. Leivaviil ning laual lebavad kalad on religioosse laetusega, naisefiguur kannab hoolimise, andmise ja lohutamise märgistikku. Autor seob kaasaegse vormikõne, arhailise teemaga.
Sügisoksjon 2022. Henn Roode
Henn Roode ajastuhõnguline maal sookuivatajatega, tegeleb küll nõukogude tööinimese teemaga, ent on kaugel tollastest kohustuslikest normidest. Kunstniku maalimislaad on ebakonventsionaalne, pooleldi väljamaalitud näod vaatavad otse ja inimlikult vaatajat - nappide ja lakooniliste vahenditega on Roode toonud teosele oma allteksti.
Sügisoksjon 2022. Johannes Greenberg
Erakordne, suuremõõtmeline, sõja-aastatel valminud teos pärijate koondportreega on märgitud Greenbergi monograafias ja esinenud korduvalt näitustel. Maal on kantud autorile niivõrd iseloomulikust eksperssiivsest melanhooliast ja mõtlikkusest. Teos viitab pigem meeleseisundile kui olukorrale. Greenberg oli tuntud süvapsühholoogiliste maalide loojana. Teos on vaieldamatult museoloogilise väärtusega.
Sügisoksjon 2022. Jaan Elken
Maal kuulub näidete hulka, kus väga tuntud ja tunnustatud maalija suudab üllatada varajase perioodi tööga. 22-aastane arhitektuuritudeng Jaan Elken on siin noor ja romantilinegi, kujutades papagoid ja televiisorit ning looduse kaskaadi kauguses - jahe koloriit, abstraktse ja figuratiivse sulandumine ning looduse läbipõimumine tehnoloogilise ja urbanistliku tunnetusega on jäänud Elkenile omaseks ka tema hilisemas loomingus.
Sügisoksjon 2022. KONRAD MÄGI
Konrad Mägi teos Haus Galerii 2022. aasta sügisoksjoni valikust. Pariisi kunsti metropoli emotsioonidest ja kogemusest täidetuna jõudis Konrad Mägi 1908. aasta suvel Norrasse - loodusesse, kus kuulata omaenese häält ja asuda maalima, mis Pariisi müras muutus pea võimatuks, kuigi kunstnik sellesse linna tagasi ihkas. Norras algas Mägi esimene ulatuslik loomeperiood!
Sügisoksjon 2022. Adamson - Eric
Teos Haus Galerii vanema kunsti klassika oksjoni valikust 2022 aasta sügisel. Kunstniku hiilgeperioodil valminud natüürmort on intensiivne, kuid samas õhuline. Tihe pintslitöö on loonud mitmekihilise kompositsiooni, kus värvid on esile tõstetud mitte lärmakalt, vaid elegantselt ja tundlikult.
ENESETAPULILL - MARKO MÄETAMMELT
Haus Galeriis avatava Marko Mäetamme näituse "Lilled maailma lõpust" raames on valminud 16 teose animeeritud kataloog Marko Mäetamme ja filmikunstnik Nando Grancelli koostöös. Animatsioonid esitlevad Mäetamme erinevaid iseenda-tõlgendusi oma kahepalgeliste lillede foonil. Käesolev on üks neist.
TIIGER KASSIGA HAUS GALERIIS
Haus Galerii 25. aastapäevale pühendatud kunstioksjonite sarja juhatab sisse eesti kunstis märgiline Eduard Wiiralti teos, "Tiiger kassiga" 1937 - 1950.
Tiiger on omanud olulist rolli mitmete kunstnike modellina, võludes neid suursuguse ja graatsilisena ning esinedes positiivse mõjuvõimu sümbolina. Wiiralt imetles Tiigrit Pariisi loomaaias, kus too talle usaldavalt poseeris. Wiiralt jäädvustas selle looma ikoonilisena kunstiajalukku niisama nagu hiljem kassigi, kes tiigri väikese sugulasena kehastaks justkui tolle pehmemat ja ohutumat poolt. Autor, filmikunstnik Nando Grancelli, tekst ja loeb kuraator Piia Ausman.
MILJARD KILK - HEATEGEVA PILDI LUGU
Haus Galerii avab 2022 aasta sügisese oksjonite hooaja, mis on pühendatud galerii 25. aastapäevale, kultuurimärgilise missiooniga.
1940ndatel rüüstas punaarmee nii Jõelähtme kirikut kui ka lõhkus oreli. Nüüd on Kirikumõisa Sihtasutusel käsil oreli restaureerimine. Tuntud maalikunstnik ja 1980ndate hüperrealist Miljard Kilk maalis poole aasta töö tulemusel suureformaadilise kunstiteose, mis seob kaasaja ja vana Euroopa kultuurimälu. Teose heategevat oksjonit korraldab Haus Galerii ja selle tulu läheb oreli restaureerimise fondi. Film tutvustab nii kirku kui kunstiteose ja galerii osa projektis. Tekst ja lugenud Piia Ausman. Režissöör Nando Grancelli.
Heategev oksjon toimub 4.sept. - 4. okt. Haus Galerii oksjonite platvormil www.onlinearthaus.com
LILLED MAAILMA LÕPUST - ANIMATSIOONID
Marko Mäetamme näituse raames Haus Galeriis "Lilled maailma lõpust" 2022 september-oktoober, valmisid animatsioonid, kus kunstnik vaatab oma loomingut läbi huumori ja kelmika kõrvalseisja pilgu, kehastudes neljaks erinevaks iseendaks... Animatsioonid valmisid koostööd filmikunstnik Nando Grancelliga.
RICHARD UUTMAA - Tallinna vaade - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022
Tallinn ei ole Uutmaa loomingus olnud sugugi sage, ometi on linn teda intrigeerinud. Kuigi kunstnik maalib arhailist ja kivideni tänavaisse juurdunud linna, ei ole selles töös terakestki staatikat. Uutmaa maalib õhku linnas, selle tuult tema müüridel, maalib linna kui merd, mille kohal liiguvad pilved ja vaheldub valgus. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.
JALUTUSKÄIK LÄBI KUNSTI - Haus Galerii kevadoksjon 2022
Haus Galerii korraldab kunstioksjoneid juba 25 aastat, mille juures on oluline kunstihariduslik eesmärk. 2022. aasta vanema kunsti klassika kevadoksjonit jääb meenutama filmiülevaade, kus oksjoniteoseid tutvustatakse nii peatükkide lõikes kui ka igat eraldi. See on mahukas sissevaade Eesti vanema generatsiooni kunstnike loomingusse. Tekstid on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner ja kuraator Piia Ausman, kes ka teoseid filmis esitleb. Filmi kontseptsioon ja teostus Nando Grancelli.
RICHARD UUTMAA - Võrgukuurid - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022
See kunstniku poolt armastatud vaade Altjale erineb oluliselt oma tavapärasest koloriidist, autor on eksperimenteerinud roosade toonidega, mis ei ole tema loomingule valdavalt iseloomulikud, tehes töö seda enam tähelepanuväärseks, vaheldades isikupärasena Uutmaa sünkjas-siniste merede motiive. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.
RICHARD UUTMAA - Kaks vaasi kullerkuppudega - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022
Uutmaa maalis ka lilli, mitte niivõrd teadaolevalt, kui meresid, ent ometi olid need tema loomingut saatmas alati, justkui sooviga tasakaalustada põhjamaiste merede dramaatilisi meeleolusid millegi südamliku ja soojaga. Kunstnik eelistas põllulilli, nii ka see imeline impressionistlikus maalilaadis valminud kompositsioon kullerkuppudega. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.