Meie kunstifilmid

960_t1.jpg

VIDEOKATALOOG - KUNSTIKLASSIKA OKSJON - SÜGIS 2022

Haus Galerii korraldab järjepidevaid kunstiklassika oksjoneid juba üle 25 aasta. Lisaks kunstituru kujundamisele ja kunsti hinnaväärtuse küsimustele on oksjonitel ka oluline hariduslik roll. Galerii kaardistab Eesti kunsti ajalugu, tuues erakogudest avalikkuse ette tihti seniteadmata teosed, mida eksponeeritake iga oksjoni eelsel näitusel, mis on laiemale publikule avatud. Kollektsioonid jäädvustatakse koos kunstilooliste artiklitega trüki-, online-  ning videokataloogides. 

Sügisoksjon 2022. Lepo Mikko

 

Teos Haus Galerii vanema kunsti klassika oksjonivalikust 2022 aastal. Suuremõõtmeline töö, mis kuulub Lepo Mikko 1960ndate loomingu paremikku, iseloomustades aega nõukogude kunstis, mil tuli maalida uuenduslikult ja kujutada progressi. Elu läheb edasi. Majad kerkivad. Enam paremaks minna ei saa. Filmikunstnik Nando Grancelli, kuraator ja lugenud Piia Ausman.

TREILER. HAUS GALERII SÜGISOKSJON 2022

Haus Galerii 25. aastapäevale pühendatud kunstiklassika sügisoksjon 2022 tõstab kunstiteoste kõrval esile ka nende loojaid, heites pilgu meie kunstiajaloo erinevatele maalilistele peatuspaikadele kus koos kunstnikega seisatada, süveneda, meenutada või tulevikku vaadata. Filmi kontseptsioon ja režii Nando Grancelli, oksjoni kuraator Piia Ausman.

Sügisoksjon 2022. Endel Kõks

Teos söömaaega koos veetva paariga on valminud Endel Kõksi paguluse perioodil, mil ta asus uurima kaasaegseid kunstivoolusid. Töös on intrigeerivalt koos elemente, mis viitavad selle filosoofilise taustale. Leivaviil ning laual lebavad kalad on religioosse laetusega, naisefiguur kannab hoolimise, andmise ja lohutamise märgistikku. Autor seob kaasaegse vormikõne, arhailise teemaga. 

Sügisoksjon 2022. Henn Roode

Henn Roode ajastuhõnguline maal sookuivatajatega, tegeleb küll nõukogude tööinimese teemaga, ent on kaugel tollastest kohustuslikest normidest. Kunstniku maalimislaad on ebakonventsionaalne, pooleldi väljamaalitud näod vaatavad otse ja inimlikult vaatajat - nappide ja lakooniliste vahenditega on Roode toonud teosele oma allteksti.

Sügisoksjon 2022. Johannes Greenberg

Erakordne, suuremõõtmeline, sõja-aastatel valminud teos pärijate koondportreega on märgitud Greenbergi monograafias ja esinenud korduvalt näitustel. Maal on kantud autorile niivõrd iseloomulikust eksperssiivsest melanhooliast ja mõtlikkusest. Teos viitab pigem meeleseisundile kui olukorrale. Greenberg oli tuntud süvapsühholoogiliste maalide loojana. Teos on vaieldamatult museoloogilise väärtusega. 

Sügisoksjon 2022. Jaan Elken

Maal kuulub näidete hulka, kus väga tuntud ja tunnustatud maalija suudab üllatada varajase perioodi tööga. 22-aastane arhitektuuritudeng Jaan Elken on siin noor ja romantilinegi, kujutades papagoid ja televiisorit ning looduse kaskaadi kauguses - jahe koloriit, abstraktse ja figuratiivse sulandumine ning looduse läbipõimumine tehnoloogilise ja urbanistliku tunnetusega on jäänud Elkenile omaseks ka tema hilisemas loomingus. 

Sügisoksjon 2022. KONRAD MÄGI

 

Konrad Mägi teos Haus Galerii 2022. aasta sügisoksjoni valikust. Pariisi kunsti metropoli emotsioonidest ja kogemusest täidetuna jõudis Konrad Mägi 1908. aasta suvel Norrasse - loodusesse, kus kuulata omaenese häält ja asuda maalima, mis Pariisi müras muutus pea võimatuks, kuigi kunstnik sellesse linna tagasi ihkas. Norras algas Mägi esimene ulatuslik loomeperiood!

Sügisoksjon 2022. Adamson - Eric

 

Teos Haus Galerii vanema kunsti klassika oksjoni valikust 2022 aasta sügisel. Kunstniku hiilgeperioodil valminud natüürmort on intensiivne, kuid samas õhuline. Tihe pintslitöö on loonud mitmekihilise kompositsiooni, kus värvid on esile tõstetud mitte lärmakalt, vaid elegantselt ja tundlikult. 

ENESETAPULILL - MARKO MÄETAMMELT

Haus Galeriis avatava Marko Mäetamme näituse "Lilled maailma lõpust" raames on valminud 16 teose animeeritud kataloog Marko Mäetamme ja filmikunstnik Nando Grancelli koostöös. Animatsioonid esitlevad Mäetamme erinevaid iseenda-tõlgendusi oma kahepalgeliste lillede foonil. Käesolev on üks neist.

TIIGER KASSIGA HAUS GALERIIS

Haus Galerii 25. aastapäevale pühendatud kunstioksjonite sarja juhatab sisse eesti kunstis märgiline Eduard Wiiralti teos, "Tiiger kassiga" 1937 - 1950. 

Tiiger on omanud olulist rolli mitmete kunstnike modellina, võludes neid suursuguse ja graatsilisena ning esinedes positiivse mõjuvõimu sümbolina. Wiiralt imetles Tiigrit Pariisi loomaaias, kus too talle usaldavalt poseeris. Wiiralt jäädvustas selle looma ikoonilisena kunstiajalukku niisama nagu hiljem kassigi, kes tiigri väikese sugulasena kehastaks justkui tolle pehmemat ja ohutumat poolt. Autor, filmikunstnik Nando Grancelli, tekst ja loeb kuraator Piia Ausman.

MILJARD KILK - HEATEGEVA PILDI LUGU

Haus Galerii avab 2022 aasta sügisese oksjonite hooaja, mis on pühendatud galerii 25. aastapäevale, kultuurimärgilise missiooniga. 

1940ndatel rüüstas punaarmee nii Jõelähtme kirikut kui ka lõhkus oreli. Nüüd on Kirikumõisa Sihtasutusel käsil oreli restaureerimine. Tuntud maalikunstnik ja 1980ndate hüperrealist Miljard Kilk maalis poole aasta töö tulemusel suureformaadilise kunstiteose, mis seob kaasaja ja vana Euroopa kultuurimälu. Teose heategevat oksjonit korraldab Haus Galerii ja selle tulu läheb oreli restaureerimise fondi. Film tutvustab nii kirku kui kunstiteose ja galerii osa projektis. Tekst ja lugenud Piia Ausman. Režissöör Nando Grancelli.

Heategev oksjon toimub 4.sept. - 4. okt. Haus Galerii oksjonite platvormil www.onlinearthaus.com 

 

 

LILLED MAAILMA LÕPUST - ANIMATSIOONID

Marko Mäetamme näituse raames Haus Galeriis "Lilled maailma lõpust" 2022 september-oktoober, valmisid animatsioonid, kus kunstnik vaatab oma loomingut läbi huumori ja kelmika kõrvalseisja pilgu, kehastudes neljaks erinevaks iseendaks...  Animatsioonid valmisid koostööd filmikunstnik Nando Grancelliga.

JALUTUSKÄIK LÄBI KUNSTI - Haus Galerii kevadoksjon 2022

Haus Galerii korraldab kunstioksjoneid juba 25 aastat, mille juures on oluline kunstihariduslik eesmärk. 2022. aasta vanema kunsti klassika kevadoksjonit jääb meenutama filmiülevaade, kus oksjoniteoseid tutvustatakse nii peatükkide lõikes kui ka igat eraldi. See on mahukas sissevaade Eesti vanema generatsiooni kunstnike loomingusse. Tekstid on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner ja kuraator Piia Ausman, kes ka teoseid filmis esitleb. Filmi kontseptsioon ja teostus Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Tallinna vaade - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Tallinn ei ole Uutmaa loomingus olnud sugugi sage, ometi on linn teda intrigeerinud. Kuigi kunstnik maalib arhailist ja kivideni tänavaisse juurdunud linna, ei ole selles töös terakestki staatikat. Uutmaa maalib õhku linnas, selle tuult tema müüridel, maalib linna kui merd, mille kohal liiguvad pilved ja vaheldub valgus. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Kaks vaasi kullerkuppudega - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Uutmaa maalis ka lilli, mitte niivõrd teadaolevalt, kui meresid, ent ometi olid need tema loomingut saatmas alati, justkui sooviga tasakaalustada põhjamaiste merede dramaatilisi meeleolusid millegi südamliku ja soojaga. Kunstnik eelistas põllulilli, nii ka see imeline impressionistlikus maalilaadis valminud kompositsioon kullerkuppudega. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Sügismaastik - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Ka sügis on kunstniku loomingust ju tegelikult tuttav, ometi mõjub see alati harukordsena. Ootuspäraselt samastame teda pigem sügisese mere kui metsaga. Ometi maalib Uutmaa kuldseid kaski. Ilmselt on kaskede tulikollane siin samaväärne mere sinisega – kus tähelepanelikule Uutmaa loomingu vaatajale on teada, et olulisim väljakutse on kunstniku joaks värvide arvutute võimaluste abil loodud emotsioonide mitmekesisus. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

RICHARD UUTMAA - Kalapaadid kaldal - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Kalapaadid kaldal on emotsionaalselt äärmiselt mõjus teos, kus autor on suutnud kõrvutada teatud müstilisuse ja reaalsuse. Rannal valitseva filmilikult dramaatilise vaikuse, seisaku, hetke äreva ootuse ning loodusestiihia taamal koonduvate pilvedega. See teos tõestab veelkord Uutmaa äärmist meisterlikkust mereainese edasiandmisel, mida ta kogu oma olemusega sügavalt ja hingepõhjani tunnetas. Teksti autor ja loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

ANTS LAIKMAA - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Ants Laikmaa, selle eelkõige Eesti mainekaima portreedemeistri huviorbiidis olid ikka ja taas vanad talumajad, mida ta samuti omal moel portreteeris. Laikmaa kõneles nende mälukihistustest, laialipihustumisest maastikus - talud ja maad nende vahel, mida mööda kõndida. Väheste vahenditega on kunstnik suutnud siin hingestada ka kõige lihtsama motiivi. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

ANTS MURAKIN - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Ants Murakini veel kodumaal valminud varane töö, mis vaatab jõuliselt arhailisele vanalinnale. Ranged vormid rõhutavad selle arhitektuuri dünaamikat ja keskseid motiive. Teose lugu kattub linna enda looga, olles säilinud läbi II maailmasõja pommitamiste siiski. Seda Murakini linnavaadet tabas kunagises Kreutzwaldi tänava korteris mürsukild, mis töö läbistas ning mis hilisema restaureerimise käigus parandati. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

ELMAR KITS - Oostriku jõgi - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Elmar Kits oli läbi kümnendite Eesti kunsti juhtfiguure, kelle energeetikas ja vaimus liikusid nii tema eakaaslased kolleegid, kui ka õpilased. Kitse maalijavabadus on tehniliselt imetlusväärne. Just tema puhul saame rääkida tihti impressionismist selle klassikalises mõistes, mil kunstnik vaimustub atmosfääri maalimise võimalusest nagu sellelgi maalil jõega. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

EERIK HAAMER - Möllosundi kalasadam - Haus Galerii vanema kunsti klassika kollektsioonist - kevadoksjon 2022

Kuressaarest pärit Eerik Haamer jõudis oma loomingus üpris orgaaniliselt mere ja eriti kalurite elu kujutamiseni. Pärast sõda valmisid tal Rootsis mitmed rannaelu ainelised maalid. Siin on meredramaatika asendunud äärmiselt kütkestava, õrnalt lüürilise nägemusega linnakesest põhjamaiste kaljude vahel. Teksti autor kunstiloolane Eero Epner, loeb kuraator Piia Ausman, režissöör Nando Grancelli.

1 2 3 4 5