Uudised

Uudised

590.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Ferdi Sannamees

Kallis kunstisõber!

Haus Galerii kevadoksjonil on maalide ja graafika seas koht ka keraamilisel skulptuuril. Tutvustame skulptor Ferdi Sannameest ja tema teost „Nuttev naine“.

Ferdi Sannamees (1895-1963) on sündinud Otepää kihelkonnas. Ta õppis 1918-19 Tartus Konrad Mäe ateljees maali, aastatel 1919-24 kunstikoolis „Pallas" maali ja graafikat. Peale seda õppis ta A. Starkopfi ja V. Melliku juures skulptuuri, täiendades hiljem end Dresdenis ja Pariisis. Tolle­aegses väikese­arvulises skulptorite­peres hakkas Sannamees peagi juhtivat osa etendama ning selline positsioon säilis tema eluaja lõpuni.

Pildil: Ferdi Sannamees. Nuttev naine. 1943

loe lähemalt

587.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Aino Bach

Kallis kunstisõber!

Oleme oksjonitööde tutvustamisega jõudnud maalist graafikani – juttu tuleb Aino Bachist.

Aino Bach (1901 – 1980) oli armastatumaid eesti naisgraafikuid, kes õppis nii Nikolai Triigi kui Ado Vabbe käe all. Ta oli Pallase üks andekamatest sügavtrükitehnikas loojatest, samuti meister monotüüpia alal, saavutades edu juba enne Teist Maailmasõda. Sõja ajal elas ta Venemaal, Jaroslavis kunstnike kollektiivis, peale sõda juba Tartus ja Tallinnas. Tema lemmikteemaks olid töölised ja haritlased ning mõtlikud naisetüübid, kes esindasid mõnd elukutset või olid vaadeldavad iseseisva ideena millestki poeetilisest, lausa “utoopiliselt poeetilisest”, kui uskuda legendaarse kunstiteadlase Boris Bernsteini sõnu.

Pildil: Aino Bach. Tütarlapse portree. 1976

loe lähemalt

584.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Lepo Mikko

Kallis kunstisõber!

Oksjoninädalal jätkame pildilugude kaudu nimekate kunstnike tutvustamist. Luubi all on Lepo Mikko ja tema õlimaal „Natüürmort korviga“.

Lepo Mikko (1911–1978) lõpetas „Pallase“ Nikolai Triigi õpilasena 1939. a., kuuludes kooli andekamate õpilaste hulka. Eesti kunstiajaloos on vähe kunstnikke, kes oleksid elanud üle sedavõrd erinevaid poliitilisi režiime ning võnkunud sellega oma loomingus tundlikult kaasa.

Pildil: Lepo Mikko. Natüürmort korviga. 1962

loe lähemalt

583.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Aleksander Kulkoff

Kallis kunstisõber!

Haus Galerii kevadoksjoni eel jätkame pildilugudega ja järgnevalt tuleb esitlemisele Aleksander Kulkoff.

Aleksander Kulkoff (1899-1970) oli silmapaistvamaid Eestis elanud vene rahvusest maalijaid. Ta sündis küll Moskvas pangaametniku perekonnas ning hariduse sai sealses Maali-, Raid- ja Ehituskunstikoolis, ent teda seostatakse eesti kunstieluga, kuna pärast Soome sõjaväes teenimist asus Kulkoff 1918. aastal elama Eestisse.

Pildil: Aleksander Kulkoff. Daami portree. 1929.

loe lähemalt

581.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Johannes Võerahansu

Kallis kunstisõber!

Kevadoksjoni saabumise puhul jätkame kunstikildudega ning räägime Johannes Võerahansust.

Johannes Võerahansu (1902-1980) kunstiõpingud algasid Ants Laikmaa ateljeekoolis, kuid katkesid majanduslikel põhjustel, kui kunstnik asus tegema isakodus maa- ja ehitustöid, jahvatas rendiveskis jahu, maalis teatris dekoratsioone ja valas keraamikatehases vorme. Kuigi kõige selle kõrval polnud Võerahansu pintslit põõsasse visanud, võttis ta koolitee taas jalge alla alles kümmekond aastat hiljem, seekord Ado Vabbe juhendamise all „Pallases“.

Pildil: Johannes Võerahansu. Autoportree. 1953 

loe lähemalt

578.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Elmar Kits

Kallis kunstisõber,

Haus Galerii kevadisel kunstiklassika oksjonil on traditsiooniliselt esindatud teosed läbi eesti kunstiajaloo. Nagu varasemalt, tutvustame kunstnikke pildilugude kaudu, jätkates eesti maalikunsti eredamate annete hulka kuuluva Elmar Kitse loominguga.

Pildil: Elmar Kits. Pealelõuna. 1942. 

loe lähemalt

576.t1.jpg Kevadoksjoni kunstikild: Adamson-Eric

Kallis kunstisõber,

Haus Galerii kevadisel kunstiklassika oksjonil on traditsiooniliselt esindatud teosed läbi eesti kunstiajaloo. Nagu eelmistelgi aastatel, tutvustame neist mõningaid ka pildilugude läbi, alustades tänavu Adamson-Ericu looduslähedaselt võluvate motiividega.

Pildil: Adamson-Eric. Lilled klaaskannus. 1920-1930.

loe lähemalt

574.t1.jpg Haus Galerii kevadoksjon 27. aprillil

Haus Galerii traditsioonilise kunstiklassika oksjoni näitus on publikule avatud galerii ruumides Uus tn 17 Tallinnas tööpäeviti kell 10-18 ja laupäeviti kell 11-16.

Kui eelmisel kevadel leidis oksjoni kaudu uue kodu üle 100 aastat kadunud olnud Amandus Adamsoni ”Tšempion”, siis seekord on lume alt välja sulanud Andrus Johani “Kartulipanijad”. Selle 1939. aastast pärineva maali asukoht oli kunstiekspertidele ja laiemale avalikkusele tänini teadmata. “Kartulipanijad” kuulub teoste hulka, mis omavad nii kultuuriloolist kui ka museoloogilist väärtust ning mille taasilmumine on asjatundjate ja kollektsionääride jaoks erakordne sündmus.

Pildil: Andrus Johani. Kartulipanijad. 1939

loe lähemalt

570.t1.jpg Sergei Inkatov tõi Prantsusmaalt kuldmedali

Head kunstisõbrad!

On rõõm teatada, et Haus Galeriis hästi tuntud kunstnik SERGEI INKATOV, kes on end sidunud Eestiga juba üle kahekümne aasta tagasi, saavutas rahvusvahelisel professionaalsete kunstnike konkursil Prantsusmaal "Prix International des Galeries et Choix Professionnels de lart" abstraktse kunsti kategoorias kuldmedali! 

Eesti kunsti saadiku võidutööks osutus õlimaal Ocean`s Legend (lisatud pildil).

loe lähemalt

567.t1.jpg Juhan Püttsepp. Mälestusnäitus

Teisipäeval, 27. märtsil avatakse Haus Galeriis ühele esimesele pallaslasele Juhan Püttsepale pühendatud mälestusnäitus. Paralleelselt õpingutega alustas Püttsepp ka ise kunstihariduse andmist ning hinnatud pedagoogina tegutses veel aastakümneid. Tegevkunstnikuna saavutas ta laiema tuntuse tänu maastikuvaadetele ja figuraalkompositsioonidele, mille juures hinnatakse sooja koloriiti ja maalilisust ning mis ka käesoleval näitusel täies hiilguses näha on.

Pildil: Juhan Püttsepp. Õhtu. 1955. Erakogu

loe lähemalt

552.t1.jpg Liis Koger ja Kärt Hammer Swedbank'i peahoones

Alates 10. novembrist on Swedbanki peakontori privaatpanganduse ruumides avatud Haus Galerii kureeritud kaksiknäitus noorte kunstnike Liis Kogeri ja Kärt Hammeri maalidest. Tööde abstrakselt poeetiline stiil toimib pigem tunnetuslikult kui jutustavalt, samas on mõlema autori sõnaosavus midagi, mis nende värviküllast kunstnikufilosoofiat veelgi täiendab. 

Näitust on võimalik külastada panga peahoones aadressil Liivalaia 8 (sisenemine Pärnu mnt poolsest küljest).

 

loe lähemalt

568.t1.jpg Haus Galerii lahtiolekuajad pühade perioodil

Seoses Suure Reede ja ülestõusmispühadega on Haus Galerii lahtiolekuajad järgnevad:

  • neljapäeval, 29. märtsil - kell 10.00 - 15.00
  • reedel, 30. märtsil - suletud
  • laupäeval, 31. märtsil - suletud
  • pühapäeval, 1. aprillil - suletud

Pildil: Leonhard Lapin. Jeesus Kristus Superstaar II. 2005

loe lähemalt

562.t1.jpg Indrek Aava. Silmad pärani kinni

Teisipäeval, 13. veebruaril kell 18 avatakse Haus Galeriis Indrek Aava teine personaalnäitus "Silmad pärani kinni", kus kõnekad pilgud on vaigistatud ja raamidesse aheldatud.

Pildil: Indrek Aava. Pilvest pilves. 

loe lähemalt

564.t1.jpg Haus Galerii lahtiolekuajad pühade perioodil

Seoses Eesti Vabariigi 100. sünniaastapäevaga on Haus Galerii lahtiolekuajad järgnevad:

  • reedel, 23. veebruaril - kell 10.00-15.00
  • laupäeval, 24. veebruaril - suletud

Head iseseisvuspäeva!

Pildil: Mall Nukke. Vaikelu Eesti ilmaga II. Vigala. 2017 (fragment)

loe lähemalt

557.t1.jpg Aleksei Shatunov. Mere ääres

Teisipäeval, 28. novembril kell 18 avatakse Haus Galeriis Aleksei Shatunovi isiknäitus „Mere ääres“, kus kalda ja vee piir kulgeb Vahemere kuurortitest Lasnamäe paekallasteni. 

Pildil: Aleksei Shatunov. Dubrovnik. 2017

loe lähemalt

559.t1.jpg Pühadepuhkus. Haus Galerii suletud 23.12.2017-3.1.2018

Kallid galeriikülastajad! 

Pühade puhul on Haus Galerii suletud 23. detsembrist 2017 kuni 3. jaanuarini 2018.

Kunstiliste kohtumisteni uuel aastal, 4. jaanuaril, seniks kauneid pühi!

Pildil: Päkapikk Spot pakkimas kingitusi - Indrek Koffi tekstide ja Jüri Mildebergi illustratsioonidega raamatuid.

 

loe lähemalt

558.t1.jpg Raimond Valgre meeleolud Haus Galeriis 6. detsembril

Muinaslood ja muusika on detsembrikuusse otsekui loodud – viimane samm vana aasta lõpu suunas ja kingad vaikselt näpus, et astuda tantsiskledes uude. Raimond Valgre muusika on selleks tantsuks valmis.

Kolmapäeval, 6. detsembril algusega kell 19.00 toimub Haus Galeriis, Uus tn. 17 kontsert.

Raimond Valgre loomingut interpreteerib akordionil meie tunnustatuim ja virtuoosseim akordionist Henn Rebane, õhtut juhib Jüri Aarma. Kontserdiga esitleb Henn Rebane uut CD-plaati, kus Raimond Valger looming on saanud kuuldavaks vaid akordionil. 

loe lähemalt

554.t1.jpg Tuulest viidud. Barcelonast Haus Galeriisse

"Kui ma pärast kahte aastat Barcelonas ringi nuuskimist koos Spotiga nina Haus galerii ukse vahelt sisse pistsin, võttis mind vastu Piia Ausman tuttavliku naeratusega: “Noh, tulete Spotiga minu juurde tööle jah?”

Mõtlemisruumile kohta justkui ei jäänud.

Tee siia majja on mul juba aastaid tuttav ja kuigi kaks aastat eemalolekut on ära lõhkunud igasuguse kontseptsiooni Tallinnast kui tuttavast kohast, siis Hausi ja minu suhe ei ole ajaga lagunenud.

Ja siin me oleme, hea soe, tuttav pesa, kus end ammu unustatud halli ja külma eest soojas hoida.

loe lähemalt

547.t1.jpg Mauri Gross. Hüpnoos

Teisipäeval, 24. oktoobril kell 18 avatakse Haus Galeriis Mauri Grossi näitus „Hüpnoos“. Mauri Grossi töövahendiks on seisundi nihkega fragmentaalsed õlimaalid ja detailide kaudu pildi sisse minek ja sinna heas mõttes kinni jäämine.

Pildil: Mauri Gross. Kena mees pojengiga. 2017

loe lähemalt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14