Näitused > Tulemas > Haus Galerii

ok_na_559.jpg

Haus Galerii 14.09.2023-07.10.2023

JUSS PIHO

KOLMAS VALIK

Juss Piho minimalistlik näituse pealkiri „Kolmas valik“ vastandub tema sisutihedatele maalidele, mis on mahukalt eksponeeritud Haus Galerii kahe korruse saalides. „Iga näitus ei ole ju midagi muud kui vaid järjekordne valik töödest,“ kommenteerib Piho lihtsalt ja pretensioonitult pealkirja.

Juss Piho on näide kunstnikust, kes eelistab olla sõnades napp, pannes kõnelema maalid. Piho sügavalt filosoofilisi sisemisi mõtteruume avavad tema teoste tegelased. Kunstniku talent on fenomenaalne – tema maalid, millest igaüks kirjeldab üht intrigeerivat, hoolikalt valitud ja komponeeritud elufragmenti kui filmikaadrit, provotseerivad vaatajas sadu võimalikke edasisi kujutluspilte. Piho maalihetkedega suheldes tekib soov jutustada iseendas lõpuni kunstniku poolt vihjatud lood, leida nende algused, lõpud või keskpaigad, unustades end uudishimulikult seisatama kellegi teise maailmas. See on kunstniku poolt soositud uudishimu, mil ta tõmbab kardinad eest kõigil neil „akendel,“ millesse tema näitusel on pikalt ja ennastunustavalt viisakas vaadata. Eriti sellel näitusel.

Haus Galeriis on eksponeeritud Juss Piho viimase aja maalid. Valik on rõhutatult suureformaadiline. Galerii pigem kammerlikes näitusesaalides paiknevad tööd vaataja jalutusruumi tasandil – pilgud kulgevad pilditegelaste maailma kõrgusel, uksed avanevad kutsuvalt sinna, kuhu on füüsiliselt võimalik astuda. Teosed täidavad ruumid oma rütmide ja lugudega sedavõrd, et tegelikul ja kujutletul ei ole vahet. Kunstniku fantaasia saab vaataja omaks. Iga näituse külastaja on siin kui oodatud kaaslooja, kelles kunstniku poolt alustatud mõte end edasi realiseerib, teiseneb ja uute sünteesideni viib.

Juss Piho (1963) alustas kunstnikuna juba 1970-ndate lõpus, olles tuntud esmalt nii karikaturisti kui isikupärase ja tunnustatud raamatute illustraatorina. Tänaseks on Piho Maalikunstnike Liidu ja Eesti Kunstnike Liidu liige. Piho on märkimisväärse kodumaise ja rahvusvahelise näitustekarjääriga maalija, kelle äratuntavalt temalik maailm köidab oma kompositsioonitunnetuse, figuratiivse jutustava olemuse ja põhjamaise koloriidiga.

< tagasi