The Baltic Sea Delegation – rahvusvaheliselt tähelepanuvääriv kunstiprojekt, mis saab alguse Eestist.
24. augustil avatakse kaasaegse kunsti galeriis ArtDepoo, Tallinnas Jahu tn. 12 Soome noorte kunstnike näitus, mis rändab siit peagi edasi teistesse Läänemere riikidesse.
Projekt - The Baltic Sea Delegation - on märkimisväärne ja intrigeeriv, ühendades endas ökoloogilise ja loodust kaitsva mõtlemise ja rahvusvahelise tasemega kaasaegse kunsti.
Mõtteainet
Ainelisus on üks kunsti võimalikke toimimise viise. See muudab kunstiteosed võrreldavaks inimestega, sest ka meie ei saa eksisteerida ilma oma kehadeta. Nagu inimesed, võivad ka kunstiteosed olla erinevate kehadega. Loomeprotsess on samuti füüsiline toiming, mida võib vaadata nagu iga teist tegevust, näiteks küpsetamist, söömist või kõndimist. See tähendab, et kunsti võib vaadelda kui protsessi. Kunstitegemise protsess hõlmab endas kunstnikku, kunsti mõistet, kunstiteost ja publikut. Vormi ja sisu vastandamise idee on sarnaselt keha ja vaimu vastandamisega on juba iseenesest väär. Nagu prantsuse filosoof Maurice Merleau-Ponty on välja toonud, ei saa vaim eksisteerida ilma kehata.
The Baltic Sea Delegation’ i projekt stardib Tallinnast kolme kunstnikuga, kes kõik pühitsevad kunsti materiaalset dualismi. Panu Ruotsalu (1971) uurib oma töödes maalipinna materiaalseid omadusi. Oma meta-maalidega soovib ta esitada igikestva küsimuse – mis on maal?
Tänu oma materiaalsusele, pürgib kunstiteos alati destruktsiooni ja kaduviku poole. Need omadused muudavad kunstiteose sarnaseks inimestega, kelle eksistents mõjub melanhoolselt tänu surma vältimatusele. Melanhoolse eksistentsi loogika defineerib meie endi eksistentsi. Roy Hopiavuori (1971) maalid tuletavad meile meelde meie elude haprust. Segades abstraktseid ja figuraalseid elemente saab ta tulemuseks kombinatsioonid, mis erutavad nii meie meeli kui ka vaimu. Samal ajal võib Hopiavuori töid kirjeldada kui natuuri jälgivad.
The Baltic Sea Delegation näitus tegeleb ka ökoloogilise vastutuse ideega. Mõte ühest hääbuvast merest kõlab kohutavalt ja peaaegu uskumatult, sest meie mõtetes mered ei sure, nad näivad meile igavesed. Matti Reivi (1974) Angel of Death koosneb linnu pealuust ja kahest vikatiterast. Terad ja kolp viitavad jõuliselt suremisel ja valule. Ingli kujutis on paeluv inimlikustades surma ja andes sellele isikliku mõõtme. See loob meile aga rumala illusiooni surematusest. Reivi skulptuurid viitavad erinevatele asjadele nii kontseptuaalsel kui ka emotsionaalsel moel. Tema tööd sunnivad endaga tegelema, mis ongi üks kunsti eesmärke.
Kogu näitus julgustab meid uskuma, et kunst on see, mis viib meid edasi, kui mered kord hukkuvad. See võib olla küll rumal lootus, kuid see on siiski lootus.
Juha-Heikki Tihinen
Kunstikriitik (AICA)
Meedia:
30.08.2007
Galeriiring:Tallinn. Anne Vetik
Eesti Ekspress
03.08.2007
Afiša - Baltic Sea Delegation ArtDepoos/RUS Tatjana Kosmõnina/Olga Temnikova
Raadio 4