Kunstnikud > Joonistus > Jaanika Peerna

Jaanika Peerna

Sündinud / Born 1971

Jaanika Peerna on kunstnik ja kunstipedagoog, kes on elanud alates 1998. aastast New Yorgis. Tema loomingu hulka kuuluvad joonistused, installatsioonid ja performance, mille läbivaks teemaks on muutused valguses, õhus, vees ja teistes loodusnähtustes. Tema performance’id on sageli publikut kaasavad, pannes vaatajat mõtlema toimuva kliimasoojenemise peale. Peerna kunst võrsub inimlikust kehalise olemasolu kogemusest ning püüdleb suurema teadlikkuse poole kõige elava haprusest, seotusest ja erilisusest.

Kunstnik on eksponeerinud oma loomingut ning esinenud performance’itega New Yorgis, Berliinis, Pariisis, Tallinnas, Barceonas, Veneetsias, Moskvas, Dubais, Sydneys, Canberras, Montrealis ja Kölnis. Tema teoseid leidub arvukates erakollektsioonides USA-s ja Euroopas ning Prantsuse Rahvuslikus Kaasaegse Kunsti Fondis Parisiis. Tema performance “Liustikueleegia” kuulub Suurbritannias asuvale Glyn Vivian’i Muuseumile. Maailmas esindavad Peernat muuhulgas JHB Galerii, ARC Fine Art galerii ning IdeelART. 2016. aastal pärjati kunstnik FID’i peaauhinnaga. Nüüdseks on Peernal aastatepikkune kunsti õpetamise kogemus Dia Art sihtasutuses, hetkel töötab ta New Yorgis Eesti kultuuri atašeena.

“Loon joonistusi, videoid ja installatsioone. Minu elemendid on joon ja valgus, minu materjalid pliiatsid, pärgament ja kaamera. Ma olen soon, mis kogub endasse nii õrnu kui raevukaid looduslikke protsesse, ma kasutan kunsti loomisel iseenda kogemusi ja impulsse. Ma jäädvustan veeauru muutumist veeks. Ma kasutan aeglaselt muutuvat valgust, et luua seinte peale fooliumist ribadega varje. Varjud muutuvad seal nii aeglaselt, et ma hakkan mõtlema, kas need üldse muutuvadki. Ma lasen tuulel liigutada oma keha ning jätan paberile jälgi. Ma ujun läbi tuhandete halli õhu kihtide, millest igaüks saab üles tähendatud. Enamik minu töödest on sündinud stuudio üksinduses. Vahel toovad avalikud esinemised koos tantsijate ja muusikutega mind minu ruumi turvalisest vaikusest välja, avardades minu joonistusi heli ja liikumisega. Mind paelub igikestev saabumise protsess, ilma loota, ilma alguseta, ilma lõputa – ainult käesolev hetk liikumises."

— Jaanika Peerna

< tagasi