Näitused > Toimunud

2022

ok_na_540.jpg

Haus Galerii

URMAS VIIK
TRIBAALREBASED

Vaid üheksa suureformaadilist teost Urmas Viigi uuest graafikaloomingust loovad Haus Galerii sametmustjate seintega näitusesaalis kaasakiskuvalt müstilise atmosfääri. Kunstniku omamütoloogiliste tribaalrebaste kummalised figuurid valgel paberipinnal põimivad looma ja inimese, kes kohtuvad ürgsel, ent peenelt intellektuaalse tunnetusega loodud eksistentsiaalsel ühisväljal - ruumis, mille tundevärve dikteerivad vaatajas endas tekkivad rütmid, mida tribaalrebaste poosid, pilgud ja sisepinged atraktiivselt provotseerivad.

ok_na_539.jpg

Haus Galerii

RUUMIKUJUNDUS- NÄITUS: AEGUMATU JA HARMOONILINE
SWEDBANK, PEAMAJA, PRIVAATPANGANDUSE OSAKOND, 11. KORRUS

Värvid ja väärtused eesti kaasaegses maalikunstis.

Kliki teostel ja vaata neid interjööris.

Värvide harmoonia ja nende vastandumised on kunstiloome aluseks nagu noodirida muusikas. Eesti kaasaegse maalikunsti värvimuusika kõlab talvekuudel Swedbanki peamaja privaatpanganduse ruumide järjekordsel näitusel. Tavapäraselt on seegi väljapanek valminud koostöös panga kauaaegse partneri Haus Galeriiga.

ok_na_538.jpg

Haus Galerii

ENN TEGOVA
AJAVIIPED

Tallinn ja Tartu, Tartu ja Tallinn on ikka loonud vastanduvaid või siis võrdlemisele kuuluvaid kunstikooslusi. Kunstihariduse ajalugu on märkimisväärselt Tartu-meelne, kuna just selles linnas 1919. aastal asutatud Pallase kunstikool on andnud tooni ja tõukejõu eesti professionaalse kunstihariduse arengule laiemalt. Hiljem koondus kunstielu rohkem pealinna ning maalilaadid ja kunstnike käekirjadki asusid sõnakalt erinema. Mingil põhjusel märgitakse aga Tartut iseloomustavalt ikka, kui keegi suurlooja sellest linnast pärit on või seal elab ja töötab – samas kui Tallinna päritolu ei ole sugugi nii suurt rõhutamist leidnud. Küllap on ja jääbki Tartu oma intellektuaalse vaimsusega sel määral eriliseks, et kunstnikega otsekui kohustulikult ja midagi olulist tähistavalt kaasas käia.

ok_na_537.jpg

Haus Galerii

URMAS PEDANIK
NUMMERDATUD MAASTIKUD

Urmas Pedanik kuulub 1960-70ndatel kunstiareenile ilmunud mõttekaaslaste disainerite, arhitektide ja kunstnike seltskonda, kes vastandusid tollal siiski veel valitsevatele sotsrealistlikele nõuetele isepäiselt ja intelligentselt. Hüperrealism/fotorealism, millega tegelikkust peenelt üle paisutati, oli üks selliseid kunstiväljendusi, mis soositu kõrval oponeerides omi reaalsusi lõi. Lisaks valitsesid noorte kunstnike meeli ja teostusi kaasaegsed tehnoloogiad ja kujundlik mõtlemine.

ok_na_528.jpg

Haus Galerii

MARE VINT
Elemendid, jooned, maastikud, mõtted - Mare Vint läbi loomingu

Minimalistlikud maastike ruumid arhitektuuri elementidega, ringjad ja ruutjad kujundid, jooned, mis liiguvad läbi paberipinna kutsudes vaataja pilku kaasa joonistama - need on tänaseks juba meie hulgast lahkunud Mare Vindi loomingu visuaalsed märksõnad. Haus Galeriis olev näitus, mis haarab kahe korruse saalid, on pühendatud Mare mälestusele tema sünnipäevakuul, septembris. Eksponeeritud on nii tuttavlikud tööd, kui ka need, mis kutsuvad kuulama Mare loomingu ainulaadsemaid hääli.

ok_na_527.jpg

Haus Galerii

MARKO MÄETAMM
LILLED MAAILMA LÕPUST

Maailmalõpu lilled? Mis lilled need sellised on? Marko Mäetamm teab. Seisis ta ühel loomehetkel kusagil maailma äärel ja vaatas, mis tema ees toimus - maailma lõpu aias, kus õitsesid maailma lõpu lilled. Oma kogemustest kirjutab Marko hiljem nii: „See oli väga imelik taim. Muidu nagu tulp, aga õhtuti sirutus sellest välja must käsi, sõrmed täis kalli väljanägemisega suuri sõrmuseid...“. Seesugused nägemuslikud lood on Marko maalinud ja kirjutanud kuuteistkümne kummastava taime kohta, mis on ühelt poolt küll nagu lilled, aga teisalt kõike muud ka.

ok_na_525.jpg

Haus Galerii

Liivia Leškin
SÕDA SÕJA VASTU

Sõda sõja vastu – see on pealkiri, mida kannab Liivia Leškini maalide näitus Haus Galeriis. Näituste, filmide, raamatute, muusikateoste pealkirjad häälestavad meid ühe või teise teemaga suhestuma ja suunavad kaasa mõtlema või siis ka mitte. Pealkirjad ei kohusta, need vaid viitavad, jättes publikule valiku. On ka selliseid, millele tahame öelda ei, ent mis võivad endas peita arvatust enamat. Kunst kutsub ja on alati kutsunud avatusele. Eri värvipinnad pakuvad vaatajale sügavamaid maailmatajumise võimalusi, sõnastavad suuremalt tihti vaid piiratult ühestena võetavate väljendite tähendusi.

ok_na_526.jpg

Haus Galerii

Toomas Altnurme
NÄGEMUSLIK ABSTRAKTSIOON

Nägemuslikud abstraktsioonid! Abstraktsionism kunstis on võtnud ajapikku väga mitmesuguse kuju ning täna me selle olemises enam ei kahtle; pigem polemiseerime, mis meid abstraktsionismis rohkem või vähem kõnetab, millised värvid ja tekstuurid meid puudutavad või millist laadi abstraktsionismi meie teadvus/alateadvus suudab või ei suuda haarata. Niisama kõnetab meid Toomas Altnurme maal ja skulptuurgi, milles otsime tänase kunstiavalduse isikupärast intriigi ja erisusi.

ok_na_517.jpg

Haus Galerii


VINDIGA MURKA

Toomas Vint ja Maarit Murka - ühisnäitus, mis on avatud kuni 6. aprillini 2022.
Kahe erineva generatsiooni kunstnikud on eksponeeritud Haus Galerii näitusesaalis koos. Ühe autori tööd vahelduvad teisega ja loovad orgaanilise koosluse. Nii see nagu peakski olema.

ok_na_515.jpg

Haus Galerii

Mati Kütt
Kulunud hämarik

Paolo Sorrentino palub šerpal viia öökapp oma loomingu tippu. Ilma öökapita ei tulevat häid unenägusid!
Šerpa ja Paolo on teel. - Mati Kütt 05.02.2022
Sellise saatesõna kirjutab Mati Kütt oma näitusele Haus Galeriis ise. Muuseas, öökapi peal hoiab Mati Kütt alati märkmikku, kuhu inspireerivad unenäod üles tähendada, enne kui need hommikuvalgusesse hajuvad.

ok_na_514.jpg

Haus Galerii

Juss Piho
Üleval ja all

Juss Piho näituse pealkiri „Üleval ja all“ muutub mitmetähenduslikuks - Piho teosed on eksponeeritud läbi galerii kahe korruse saalide, kutsudes vaatama nii üles kui alla – sinna kuhu pilk viib, et kogeda inspiratsiooni mõõtmatut olemust ning sinna kus tajuda materialiseeruva maailma keset ja ideede gravitatsiooni.

ok_na_516.jpg

Haus Galerii

Siim-Tanel Annus

Hetkel on eksponeeritud Haus Galerii poolt kureeritavates ruumides Maakri Kvartali (Maakri 19/21, Tallinn) fujaees ning konverentsisaalis valik Siim-Tanel Annuse viimase perioodi maale. Viia kunsti välja traditsioonilistest galeriiruumidest ning integreerida see teiste ühiskondlikult aktiivsete pindadega on olnud üks oluline töölõik Haus Galerii tegevuses läbi aastate.

ok_na_506.jpg

Haus Galerii

Tarmo Roosimölder
JÄRG

Tarmo Roosimölder on üks omanäoline persoon ja looja. Kunstniku sisukad vaikused maalidel vahelduvad kõnekate selgitustega sellest, kuidas ta elutegelikkust läbi oma teoste näeb. „Ära hakka siin minuga jutustama, siis ma ei saa pidama ja jään liiga pikaks piltidest rääkima“, ütleb Roosimölder Hausi näitusesaalis töid seinale riputades.

ok_na_504.jpg

Haus Galerii

Uno Roosvalt
Ainult maalid

Rannamaastik on olnud Roosvalti loomingu pealiin juba õpingute ajast. Motiive ammutab ta karmist ja kargest põhjamaisest loodusest, valides Eesti saarte ja rannikute kõrval reisisihtideks ka kaugemaid paiku. Roosvalti loomingus on detailitäpsus ja monumentaalsus, (rahvus)romantika ja igavikulisus. Mõistagi on nende aastate jooksul mõneti teisenenud kunstniku väljendusviis, ent määravaks on ikkagi jäänud kujundiselgus, tõsine, karge ja pühendunud suhe kujutatavasse.