Meie kunstifilmid

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - EVALD OKAS "JAAPANLANNA MASKIDEGA"

Evald Okas jäädvustas oma reisid graafikaloomingusse. Jaapan oli tema jaoks eksootiline ja võluv. Jaapanlanna on siin nii kultuuriline märk kui ka kunstniku isiklik kogemus, andes edasi modelli suletud olemust. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus - Nando Grancelli. Teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - TIIT PÄÄSUKE "VAADE AKNASSE"

Tiit Pääsukese vaade bussiaknast koondab mitmed 1970ndate aastate rütmid - modernse dünaamika, hüperrealismi sugemed, teatud ajastu stiilijooned ning maalija enda vaatenurga kujutatule, mis asuks nagu kusagil kõikide aegade ja olemiste vahel - igavesti teel...Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus, Nando Grancelli. Teksti autor Eero Epner, Loeb Piia Ausman.

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - JOHANNES VÕERAHANSU "LAMBAPÜGAJA"

Johannes Võerahansu on ikka poetiseerinud lihtsat eesti elu. Tema pintsli all muutuvad külad, inimesed ja töised olukorrad lüüriliseks nagu ka see Saaremaa tüdruk siin 1938. aastal, kes omasoodu päikese käes lammast pügab. Teos pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teos filmiline tõlgendus, Nando Grancelli. Teksti autor ja loeb Piia Ausman.

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - PAUL ALLIK "AKT ORANŽI JA ROHELISEGA"

Paul Allik on eesti moodsa kunsti klassika üks kaunemaid maalijaid. Alliku pintsel oli hoogne, vaba, kammitsemata, kombineerides õhulisi otsekui tantsisklevaid värvilaike ja kontuurjaid jooni üheks musikaalseks tervikuks, nii ka sellel joviaalsel aktimaalil. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus, Nando Grancelli. Teksti autor ja loeb Piia Ausman.

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - RENE KARI "VEEKANDJA"

Rene Kari teos veekandjaga on õrn ja tundlik teos. Karile iseloomulikult peitub ka siin figuurjaid jooni, liikumisi ja seisakuid. Maaliruumid algavad ja lõppevad üksteises täpselt, süsteemselt, peente varjude ning värviülemine-kutega, milles pintslipuudutus on märkamatu. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus, Nando Grancelli. Teksti autor ja loeb Piia Ausman

 

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - ALEKSANDER VARDI "NATÜÜRMORT KASSIKESEGA"

Aleksander Vardi haruldane varase perioodi teos, mil ta signeeris end veel nime all Bergman. Natüürmordid olid Vardi üheks meelisžanriks, see kammerlik kassike korvis ajastulikult buduaariliku roosikimbu all on armsalt ootamatu leid Haus Galerii 2021 aasta kevadoksjoni valikus. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - OSKAR HOFFMANN "HOBUSTEGA KÜLATEEL"

Hoffmanni laad on siin veel oluliselt vabam, kui tema hilisematel tuntud talupoja portreedel. Otsiv, õhuline ja tulvil valgusmeeleolusid. Kunstnik kujutab üht päikeselist päeva ja teel olijaid. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendud Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - ROMAN NYMAN "VÕRGU PARANDAMINE"

Sõja-aastail pöörduti arhailiste taluteemade poole, mis püüdsid näidata elu sellisena nagu see peaks olema, rahuliku ja muutumatuna, vaatamata keerulisele eluolule. Siingi teeb kaluripere oma igapäevatööd, viidates nii töö enda kui ka põlvkondade järjepidevusele. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - OSKAR OBST "PAADISILLAL"

Ants Laikmaa õpilase, Oskar Obsti realistlik pintsel on siin jäädvustanud tüdruku paadisillal, kes on tulijaid tervitamas või merele minejatele järele lehvitamas nii nagu vaataja seda hetke näeb. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman

 

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - EDUARD VON GEBHARDT "KOJUTULEK"

See Eduard von Gebhardti maal on ilmselt loodud Vana-Vigala mõisa jaoks, kujutades noort rüütlit, kes näitab oma mõrsjale esimest korda nende ühist kodu. Teose soe poeetiline hingus pakub harvaesinevat visuaalset naudingut. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli. Teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - KRISTJAN RAUD "KALEVIPOJA SURM"

Kalevipoja teemad Kristjan Raua käsitluses on eesti rahvuskultuurile oluliseks illustratsiooniks. Tema tahumatu joonega, jõulised joonistused visualiseerivad ehedalt selle väikese rahva ja maa hingemütoloogiat. Töö Haus Galerii 2021 aasta kevadoskjoni kollektsioonist. Filmiline tõlgendus Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 VANEMA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - EDUARD WIIRALT "CLAUDE"

Väikest Claude Leroy'd joonistas Wiiralt mitmeti, kuni poisi ainetel valmis ka samanimeline graafiline leht. Armas, punnis põskede ja sügavate siiraste silmadega väikelaps Calude on saanud mõneti Wiiralti laste sünonüümiks, esmane mis silme ette tuleb. See haruldane originaaljoonistus kuulub Haus Galerii 2021 kevadoskjoni kollekstiooni. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli, teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - SIIM-TANEL ANNUS "TEHNILINE MAASTIK"

Just 1979. aastal toimus noore Siim Annuse esimene isiknäitus, millest sai alguse kogu tema edasine karjäär. Vaade tolle aja persoonidele ja meeleoludele läbi Annuse teose: "Tehniline maastik", mis on osa Haus Galerii 2021 aasta kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli. Teksti autor ja loeb Piia Ausman.

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - JÜRI PALM "VALGUS AKNAST"

Salapärane atmosfäär tooliga, mis on samahästi naine, kelle käsi on muutunud sürreaalseks käetoeks. Väga mitmetähenduslik teos Jüri Palmi kohati müstikasse kalduvast loomingust. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli. Teksti autor Eero Epner, loeb Piia Ausman.

2021 MOODSA KUNSTI KLASSIKA OKSJON - JAAN ELKEN "DETSEMBER MEREL"

Jaan Elkeni abstraktne meri, mis veendunult kujutab hoomamatuid veevälju läbi lainestruktuuride, arhitektuurselt. Väike formaat ent mastaapne emotsioon, mõttemeri, Elkeni hüperrealistliku ja abstraktse loomingu vahemailt. Maalitud nagu põhjamaine poeem. Töö pärineb Haus Galerii 2021 kevadoksjoni kollektsioonist. Teose filmiline tõlgendus Nando Grancelli. Teksti autor ja loeb Piia Ausman.

VILEN KÜNNAPU. MAAILMA PEATAMISE MAASTIKUD

Kestus 1:30 

Treiler Vilen Künnapu näitusele" Maailma peatamise maastikud" Haus Galeriis. Tuntud arhitekt ja kunstnik loob künnapulikult isikupärase stiliseeringu ja provokatiivse värvikasutusega peamiselt suureformaadilisi akrüülmaale. Need on ekspressiivsed, omalaadse geomeetria ja märgisüsteemiga teosed, milles on suur annus teadlikult rõhutatud naivismi, kui märki kunstniku siirast ja puhtast energiaväljast, mis end rõõmsana pildipindadele laotab. Loe näitusest lähemalt SIIT 

 

Jaan Elken kaasaegsest kunstist - Kas kohal on mälu

Maalikunstnik Jaan Elkeniga vestleb Haus Galerii kuraator Piia Ausman. 

Jaan Elkenit võib pidada eesti moodsa kunsti klassikuks. Tema teos "Vitriin" 1980, osales edukalt Haus galerii 2020. aasta kunstiklassika sügisoksjonil, mille podcast jäädvustas. Elkeni sammud kunstis olid tähendusrikkad juba 1980ndatel ja -90ndatel aastatel. Mitmed Elkeni teosed on saanud märgilisteks, peegeldades aegu ja suhtumisi. Haus Galeriis toimunud Jaan Elkeni näitus "Koha mälu III", ajendas lähemalt rääkima kaasaegsest ja abstraktsest kunstist ning sellest, mis inspireerib. Podcasti autor Nando Grancelli (Haus Films). 

VAATA LÜHIFILMI MOEKUNSTNIKUNA TUNTUD LIIVIA LEŠKINIST!

Lühifilm moekunstnikuna tuntud Liivia Leškinist. "Tegelik ja Teine". Film tõstatab küsimuse, kumb on tegelikum, kas see kellena meid tuntakse või kelleks peame end ise. Film on valminud kunstniku esimese maalinäituse eel, mida Haus Galerii kureeris Tallinnas, Arhitektuuri galeriis. Filmi autor on oma ala pikaajaline professionaal Nando Grancelli/ Haus Films. 

 

KUNSTITEOSED AJAJOONEL, II OSA - Sügisoksjon 2020

Haus Galerii korraldab eesti kunstiklassika sügisoksjoneid juba pea veerand sajandit. Siin meeleolukas pilk kunstiteostele, 2020 aasta sügisoksjoni näituselt - 1960ndatest aastatest kuni 2000ndetate alguseni. Tekstid kunstiloolane Eero Epner, lugenud näituse kuraator Piia Ausman. Filmi autor Haus Films, loovjuht/režissöör Nando Grancelli. 

KUNSTITEOSED AJAJOONEL , I OSA - Sügisoksjon 2020

Haus Galerii korraldab eesti kunstiklassika oksjoni näituseid juba pea veerand sajandit.  See meeleolukas filmilõikude jada on põgus, ent emotsionaalne jalutuskäik läbi kümnekonna suurepärase kunstiteose 2020. aasta sügisnäituselt. Esitletud tööd pärinevad peamiselt eelmise sajandi esimesest poolest. Filmilõikude autor Haus Films, loovjuht/režissöör Nando Grancelli. Tekstid, kunstiloolane Eero Epner ja näituse kuraator Piia Ausman. 

Läbiminek- Transition

Kestus 2:40

Tundlikud abstraktsioonid, mis liiguvad läbi kõiksuse ruumide luues alateadvuse märgikeeles kõnelevaid süsteeme ja dimensioone. Siimu maalide sisemusi avab kaamerasilm, milleks on andnud inspiratsiooni nii Siimu tegevuskunst kui ka tema kohati universumi ääripidi kulgevad maalid seeriast "Genesis". Filmi autor Nando Grancelli.  

ELU ON ILUS/ LIFE IS GOOD

kestus 10:49

Elu on ilus/ Life is Good

Kahe Soome tuntud kunstniku Elvi Rangelli ja Elina Laurineni ühisnäitust tutvustav lühifilm,  kus kunstnikud kõnelevad oma loomingust lähemalt. Näitus on tulvil värve ja emotsioone, mida omasoodu interpreteerida. Loe näitusest lähemalt SIIT 

KUNSTISAADE - KEVADOKSJON 2020

Kestus: 20 min 

Haus Galerii esimese kunstisaate salvestis.  Saade oli otse eetris laupäeval, 2. mail 2020. Saate peateemaks kevadine kunstiklassika oksjon. Loome nii kunstiloolisi ülevaateid, kui teeme intervjuusid. Vaatame tagasi Jüri Arraku näitusele: Arrak 21. sajandil. Kõneleme noore kunstikoguja Robert Reiteriga. Süveneme Eduard Wiiralti tehnilisse meisterlikkusesse. Tutvustame eesti graafika klassikute teostekollektsiooni meie 24/7 oksjonikeskkonnas: onlinearthaus.com ja nii mõndagi veel.  

VIDEOKATALOOG KEVADOKSJON 2020

Kestus 39 min 

Haus Galerii kevadoksjoni 2020 jääb meenutama videokataloog, mis koondab filmiklipid kõigist 53 oskjoniteosest, kutsudes otsekui jalutuskäigule läbi enama kui 100 aasta eesti kunstiajaloo 20.sajandi algusest kuni 21.sajandi alugseni. Esindatud on suur osa äärmiselt nimekaid, olulisi ja märkimisväärseid autoreid. Filmile on tekstid kirjutanud kunstiloolane Eero Epner ja kuraator Piia Ausman. Autor Haus Films, loovjuht/ režissöör Nando Grancelli. 

Ootamatu stagnatsioon. Näituse treiler!

Kestus 1:35 

10. juunil kell 17:30 Haus Galeriis avatava Olesja Katšanovskaja-Mündi näituse, ”Ootamatu stagnatsioon”, treiler. Näitus on inspireeritud sunnitud seisakutest, mida põhjustas meid kõiki puudutav viirus ja globaalne karantiiniperiood. Näituse põhjal koostatakse filmi elementidega virtuaalprojekt, mis jääb vaatamiseks galerii kodulehele: www.haus.ee. Näituse kuraator Piia Ausman, treileri ja virtuaalporojekti autor, Haus Films loovjuht ja režissöör Nando Grancelli.

1 2 3 4 5