Rahvusvahelise naistepäeva raames esitleb Haus Galerii kahte teineteisega seotud ja teineteisest inspireeritud näitust. Esimene eksponeerib eesti tuntud meesmaalijate loomingut ning teine toob välja teosed eesti naistest kunstikogujate erakollektsioonidest.
NAISTELT MEESTELE
Näitus on kui ilus ja tundlik lause, kirjeldamaks seda, kuidas eesti naised kunsti suhtuvad, läbi oma isiklikult intiimse silmavaate.
Näitusele on teoseid toonud 24 erinevat naist, kellel on kunstiga olnud pikki või lühemaid aastaid omi kõnelusi — kes on kunsti süvenenud ning teinud kunstisoetamise valikuid oma sisetunde ja mõtte järgi, sooviga tuua ellu loomingulisi lisaväärtusi.
Nii on näitusesaalis väljas mitmekülgne ja rikkalik, ent ka julge valik eesti naiste erakollektsioonidest pärit maale, segatehnikas valminud teoseid, akvarelle ja joonistusi. Ajaliselt on esindatud noppeid meie kunsti möödanikust tänapäevani, ent valikuliselt ka töid üksikutelt välisautoritelt.
Iga naine on esitanud näitusele töö või paar ülesandega tuua välja see, mis tema kunstikogust on emotsioonide või elujuhtumise liinil kõige kõnekam ja olulisem. Iga naine on kirjutanud ka oma teose või teoste juurde loo, miks üks või teine töö on tema jaoks eriline või kuidas teos on temani jõudnud. Naised ise jäävad seejuures anonüümseteks, andes ruumi enam kunstile kui persoonile. Küll aga on pildillugude juures märgitud naiste ametid või rollid, kellena nad ennast määratlevad.
Näitus tervikuna pakub äärmiselt sisukaid vaateid isiklikesse sisemaailmadesse — viisidesse ja võimalustesse, kuidas kunsti näha ja sellega suhelda. Väljapanek julgustab näitusekülastajat leidma kunstis oma, ilma liigse teaduse või kõrvaliste tõlgendusteta. On ju kunstniku üks olulisemaid soove see, et tema looming kõnetaks, läheks korda, looks hingeseoseid, kutsuks esile isiklikke mälestusi või alateadlikke sõnatuid tundeassotsiatsioone, inspireerides võtma aega enesega olemise sisukateks mõttehetkedeks.
Kuraator ja tekst: Piia Ausman
Assistent: Pia Pajus