Tekst: Piia Ausman
Kamille Saabre maalilooming on tundlik ja õrn. Sisuka maailmatajujana on ta jäädvustanud lilli, vilju, loodust – pigem nende olemust ja seisundeid kui vormi, mis kunstnikku võrdväärselt köitis.
Inimestena oleme me ühed, aga ometi erinevad, on Kamille öelnud, niisamuti nagu lill on küll pojeng, kuid iga tema õis oma detailides individuaalne ja sügavalt eriline. Nii ongi lilled kunstniku loomingus pigem ajendiks ja inspiratsiooniks millegi sügavama väljendamisel kui vaid lill oma välises kauniduses.
Kamille Saabre on süüvinud oma modellide hingeellu sooviga minna neile nii lähedale kui võimalik, seepärast on ta võimendanud kõige kujutatava suurusi – hiiglaslikud liiliad, tulbid või puuvõrad, millele vastu tähelepanelik silm on surutud. Kunstnik oleks otsekui soovinud nihestada vaataja perspektiivi, mil üks väike õis, mille poole kummarduda, kummarduks hoopis üle oma publiku, ülevalt ja kõrgelt, suurelt, elegantselt ja avameelselt. Niisamuti on läbi sellise südamliku ja tähelepanuterava ning pilgeni hooliva formaadiliialduse valminud ka Kamille viljad. Terve seeria hiigelsuuri õunu lõuendil kõneleb meile märksa mahukamat lugu kui vaid õun ise olla võiks, veetlevalt värvinüansside rohkelt. Kamille on õuna võrrelnud eestlasega, kõrvutanud õuna olemust ja eestlase iseloomu, rääkides metsaservadest, kust majad on ammu kadunud, ent neid ümbritsenud õunapuud visalt alles, väikesed kollased ja põhjamaised, aga alles.
Kamille Saabre teoste näitus Haus Galeriis on loodust vaatlev ning selle tähendusi sügavdav aed – igaviku aed, mille õied ja viljad tärkavad ja kaovad lõputus ringis aina nendesamade, ent ometi uutena. Autor kutsub meid tähelepanule märkamaks iga väiksemagi taime isikupära ja individuaalsust selles aias, iga õie hingestatust, kõnekust ja võimet meiega suhelda väljaspool tavapäraseid vaatluspiire.
Näitusega koos on antud välja ka südamlik kataloog, kus meie hulgast 2024. aasta kevadel lahkunud kunstniku Kamille Saabre sõbrad ja lähedased kirjutavad oma kogemustest ja kogemistest, mis on seotud Kamille isiku või loominguga. Iga reprodutseeritud teose kõrval on sellest teosest ja kunstnikust inspireeritud tekst - meenutus, luuletus või lihtsalt vaba mõttekulg ilma piiride, reeglite ja selgete suunaviitadeta, aimates üle aegade seda siin- ja sealpoolsuse peenelt tajutavat mõtte ja tunde mateeriat, mida loomingul on võime salvestada, jäädvustada ja edasi kanda.
Kamille Saabre õppis aastatel 1990–1995 Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal, täiendas end Rhode Islandi Disainiülikoolis Ameerika Ühendriikides. Ta töötas
vabakutselise kunstnikuna nii Eestis, Šveitsis kui ka USA-s. Kamille Saabre oli ka pikaaegne kunstiõpetaja. Lisaks on ta töötanud ka reklaami ja infotehnoloogia valdkonnas. Saabre alustas aktiivse näitusetegevusega 1994. aastal ja on osalenud näitustel nii Eestis kui ka Itaalias, Soomes, Lätis, Ameerika Ühendriikides ja Šveitsis. Aastal 2019 esindas ta Eestit rahvusvahelisel Pekingi biennaalil. Saabre kuulus Eesti Kunstnike Liitu alates 2014. aastast ja oli ka Eesti Maalikunstnike Liidu liige. Lisaks maaliloomingule on Saabre aastate jooksul illustreerinud mitmeid ilukirjandusteoseid ja lasteraamatuid.