Meie kunstifilmid

HAUS FILMS

Filmide autor ja režissöör oma ala pikaaegne professionaal Nando Grancelli - Haus Films. 

 

VILEN KÜNNAPU. MAAILMA PEATAMISE MAASTIKUD

Kestus 1:30 

Treiler Vilen Künnapu näitusele" Maailma peatamise maastikud" Haus Galeriis. Tuntud arhitekt ja kunstnik loob künnapulikult isikupärase stiliseeringu ja provokatiivse värvikasutusega peamiselt suureformaadilisi akrüülmaale. Need on ekspressiivsed, omalaadse geomeetria ja märgisüsteemiga teosed, milles on suur annus teadlikult rõhutatud naivismi, kui märki kunstniku siirast ja puhtast energiaväljast, mis end rõõmsana pildipindadele laotab. Loe näitusest lähemalt SIIT 

 

Jaan Elken kaasaegsest kunstist - Kas kohal on mälu

Maalikunstnik Jaan Elkeniga vestleb Haus Galerii kuraator Piia Ausman. 

Jaan Elkenit võib pidada eesti moodsa kunsti klassikuks. Tema teos "Vitriin" 1980, osales edukalt Haus galerii 2020. aasta kunstiklassika sügisoksjonil, mille podcast jäädvustas. Elkeni sammud kunstis olid tähendusrikkad juba 1980ndatel ja -90ndatel aastatel. Mitmed Elkeni teosed on saanud märgilisteks, peegeldades aegu ja suhtumisi. Haus Galeriis toimunud Jaan Elkeni näitus "Koha mälu III", ajendas lähemalt rääkima kaasaegsest ja abstraktsest kunstist ning sellest, mis inspireerib. Podcasti autor Nando Grancelli (Haus Films). 

VAATA LÜHIFILMI MOEKUNSTNIKUNA TUNTUD LIIVIA LEŠKINIST!

Lühifilm moekunstnikuna tuntud Liivia Leškinist. "Tegelik ja Teine". Film tõstatab küsimuse, kumb on tegelikum, kas see kellena meid tuntakse või kelleks peame end ise. Film on valminud kunstniku esimese maalinäituse eel, mida Haus Galerii kureeris Tallinnas, Arhitektuuri galeriis. Filmi autor on oma ala pikaajaline professionaal Nando Grancelli/ Haus Films. 

 

KUNSTITEOSED AJAJOONEL, II OSA - Sügisoksjon 2020

Haus Galerii korraldab eesti kunstiklassika sügisoksjoneid juba pea veerand sajandit. Siin meeleolukas pilk kunstiteostele, 2020 aasta sügisoksjoni näituselt - 1960ndatest aastatest kuni 2000ndetate alguseni. Tekstid kunstiloolane Eero Epner, lugenud näituse kuraator Piia Ausman. Filmi autor Haus Films, loovjuht/režissöör Nando Grancelli. 

KUNSTITEOSED AJAJOONEL , I OSA - Sügisoksjon 2020

Haus Galerii korraldab eesti kunstiklassika oksjoni näituseid juba pea veerand sajandit.  See meeleolukas filmilõikude jada on põgus, ent emotsionaalne jalutuskäik läbi kümnekonna suurepärase kunstiteose 2020. aasta sügisnäituselt. Esitletud tööd pärinevad peamiselt eelmise sajandi esimesest poolest. Filmilõikude autor Haus Films, loovjuht/režissöör Nando Grancelli. Tekstid, kunstiloolane Eero Epner ja näituse kuraator Piia Ausman. 

Läbiminek- Transition

Kestus 2:40

Tundlikud abstraktsioonid, mis liiguvad läbi kõiksuse ruumide luues alateadvuse märgikeeles kõnelevaid süsteeme ja dimensioone. Siimu maalide sisemusi avab kaamerasilm, milleks on andnud inspiratsiooni nii Siimu tegevuskunst kui ka tema kohati universumi ääripidi kulgevad maalid seeriast "Genesis". Filmi autor Nando Grancelli.  

ELU ON ILUS/ LIFE IS GOOD

kestus 10:49

Elu on ilus/ Life is Good

Kahe Soome tuntud kunstniku Elvi Rangelli ja Elina Laurineni ühisnäitust tutvustav lühifilm,  kus kunstnikud kõnelevad oma loomingust lähemalt. Näitus on tulvil värve ja emotsioone, mida omasoodu interpreteerida. Loe näitusest lähemalt SIIT 

KUNSTISAADE - KEVADOKSJON 2020

Kestus: 20 min 

Haus Galerii esimese kunstisaate salvestis.  Saade oli otse eetris laupäeval, 2. mail 2020. Saate peateemaks kevadine kunstiklassika oksjon. Loome nii kunstiloolisi ülevaateid, kui teeme intervjuusid. Vaatame tagasi Jüri Arraku näitusele: Arrak 21. sajandil. Kõneleme noore kunstikoguja Robert Reiteriga. Süveneme Eduard Wiiralti tehnilisse meisterlikkusesse. Tutvustame eesti graafika klassikute teostekollektsiooni meie 24/7 oksjonikeskkonnas: onlinearthaus.com ja nii mõndagi veel.  

VIDEOKATALOOG KEVADOKSJON 2020

Kestus 39 min 

Haus Galerii kevadoksjoni 2020 jääb meenutama videokataloog, mis koondab filmiklipid kõigist 53 oskjoniteosest, kutsudes otsekui jalutuskäigule läbi enama kui 100 aasta eesti kunstiajaloo 20.sajandi algusest kuni 21.sajandi alugseni. Esindatud on suur osa äärmiselt nimekaid, olulisi ja märkimisväärseid autoreid. Filmile on tekstid kirjutanud kunstiloolane Eero Epner ja kuraator Piia Ausman. Autor Haus Films, loovjuht/ režissöör Nando Grancelli. 

Ootamatu stagnatsioon. Näituse treiler!

Kestus 1:35 

10. juunil kell 17:30 Haus Galeriis avatava Olesja Katšanovskaja-Mündi näituse, ”Ootamatu stagnatsioon”, treiler. Näitus on inspireeritud sunnitud seisakutest, mida põhjustas meid kõiki puudutav viirus ja globaalne karantiiniperiood. Näituse põhjal koostatakse filmi elementidega virtuaalprojekt, mis jääb vaatamiseks galerii kodulehele: www.haus.ee. Näituse kuraator Piia Ausman, treileri ja virtuaalporojekti autor, Haus Films loovjuht ja režissöör Nando Grancelli.

KEVADOKSJON 2020 - EESTI KUNSTI KLASSIKA

Kestus 2:23

Lühifilm esitleb valikut kunstiteoseid Haus Galerii 2020 aasta kevadoksjoni kollektsioonist. Eesti kunst on märkimisväärselt mitmekülgne ja kõnekas, rääkides kaasa maailma olulisemates kunstivooludes. Andekad autorid läbi aegade. Kunstioksjoni kollektsioon pakub ülevaadet eesti kunsti ajaloost, tutvustades teoseid 20. sajandi algusest kuni 2000ndetate aatate alguseni. Oksjoni kuraator: Piia Ausman. Filmi autor Haus Films: Nando Grancelli.

MALL NUKKE - METAMORFOOSID

Kestus 5:38 

Kunstnik Mall Nukket on inspireerinud meteoriit, millest ta kõneleb lühifilmis, avades oma loomingu tagamaid. Film illustreerib Mall Nukke näitus "Metamorfoosid" Haus Galeriis, rääkides muutumistest ja teisenemistest, sellest kes me oleme selle maailma hapras energiavoos, kus vaid ühe kosimilise killukese langemise järel võib kõik muutuda olematuks. Mall Nukke näitus on mänguline. Filmi autor: Haus Films - Nando Grancelli. 

 

JÜRI ARRAK. Natüürmort. 1965

Kestus 2:21 

Haus Galerii tutuvustab eesti kunstiklassikat. Jüri Arraku varane töö pärineb veel autori õpingute ajast kunstiinstituudis. Lühifilmis kõneleb Jüri Arrak teosest ja selle tagamaadest lähemalt. Töö kuulub Haus Galerii 2019. aasta sügisese kunstiklassika oksjoni kollektsiooni. 

AKTIMAAL HAUS GALERIIS

kestus 3:21 

Eesti Maalikunstnike Liidu näitus: “Aktimaal Haus Galeriis” (kuraator ja koostaja, Tiina Tammetalu), on saanud ohtralt publiku tähelepanu. Haus Galerii on komplimendi ja tunnustusena meie nimekatele maalikunstnikele loonud lühifilmi, et jäädvustada näitust, aktimaalide meelolu ning loojate suhtumisi ja hinnaguid aktiteemasse laiemalt. Oleme interpreteerinud aktimaali omal hoogsal moel. Filmi autor Haus Films – Nando Grancelli. Täname Rahvusooperi Estonia baleriini Karina Laura Leškinit ja kunstnikke, kes on galeriile ainest andnud kunsti atraktiivseks tutvustamiseks. 

JOHANN KÖLER. Lorelei needmine munkade pool. 1887

Kestus 3:27 

Haus Galerii 2019 aasta sügisoksjoni kollektsioonis osales haruldane Johann Köleri joonistus, eeltöö EKM-s eksponeeritud maalile: "Lorelei needmine munakde poolt". Teosest on vlaminud lühifilm koostöös Eesti Kunstimuusuemi konservaatori ja eksperdi Alar Nurksega, kes on lugenud ka filmi teksti. Filmi autor Haus Films, Nando Grancelli.  

GÜNTHER REINDORFF. MEREVAADE 1926

Kestus 2:33

Lühifilm ülidetailse joonistaja ja graafikuna tuntud Günther Reindorffi rariteetsest pastellmaalist, mis pärineb 1926. aastast. Film vaatab lähemalt üht romantilist sisekaemust, kus on oluline värvide voogavus ja ootamatult teistmoodi Reindorff. Filmis on kasutatud Eesti Loodusmuuseumis olevat Günther Reindorffi liblikatekogu ja perekonna foroarhiivi Ravo Reidnalt. Tekst: Eero Epner. Teksti loeb kunstnik Siim-Tanel Annus. Filmi autor Haus Films, Nando Grancelli. 

KARIN LUTS. KALANAISED. 1948

Kestus 2:13 

Karin Luts lahkus Eestist Teise maailmasõja aegu. Tema veendumuseks oli, et tema teosed kuuluvad kodumaale. Maal "Kalanaised", mis valmis eksiilis 1948. aastal, jõudis kodumaale alles 2019. aasta kevadel. Lühifilm süveneb kunstniku töösse ja tehnikasse lähemalt. Teksti on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Filmile annab oma hääle kunstnik Aili Vint. 

NIKOLAI KULL. Lumine Tallinn

Nikolai Kull (1894-1945). Tallinna vaade. 1930ndad

Kestus 1:35 

Vaatame Nikolai Kulli talvist Tallinna raekoja platsi läbi filmikaamera. Süveneme tollase aja atmosfääri, mida annavad edasi nimeka linnavaadete looja isikupärased pintslilöögid. Filmile on teksti kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Lugenud: Lembit Peterson. Teos on esitletud originaalis Haus Galerii kunstiklassika oksjoni näitusel Kevad 2019. 

PEIDUS POOL

TOOMAS KAASIKU FOTOD  

kestus 4:55

Lühifilm fotograaf Toomas Kaasikust ja tema maalilisest töölaadist. Kunstnik kasutab tänaseni omaaegset legendaarset analoogkaamerat Smena 2. Tema pildid valmivad põhjaliku käsitöö tulemusel. Kaasiku meelismotiivid on loodus, linn ja aktid. Oluliseks peab kunstnik eelkõige mitte reaalsuse tabamist vaid pigem tunde edasiandmist. 

PEA JA SABA

Pea ja saba. Per William Petersen

Armsalt muhe lühifilm Taani-Eesti kunstniku Per William Peterseni loomingu ainetel. Filmi peategelaseks ja jutustajaks on kunstniku enda loodud skulptuur. 

JUHAN MUKS. Lilled

Juhan Muks (1899-1983) Lilles sinises vaasis. 1970-80ndad

Kestus: 1:46

Juhan Muks oli tuntud eksperimenteerija maalikunstis. Ta armastas katsetada erinevaid tehnikaid ja materjale just oma loome lõpuperioodil. Nii ka see töö, mis on rõhub õhulisele atmosfäärile ning mängulistele värvikooskõladele. Filmilõigule on teksti kirjutanud Eero Epner. Lugenud Piia Ausman. Teos oli originaalis eksponeeritud Haus Galerii 2019 aasta kevadoksjoni näitusel. 

OLEMINE

Sirje Petersen. Olemine. 2019  

kestus. 2 : 24

Pilk Sirje Peteseni maalile " Olemine", mis auhinnati Eesti Kunstnike Liidu 2019 aasta ülevaatenäitusel publikupereemiaga. See maal on kui tajudemaastik, mis läbi värvide ja figuuripuudutuse püüab rütmistada olemise seletamatut olemust -  sõnad muutuvad üleliigseks. 

Filmilõigu on loonud Haus Films - loominguline ettevõte, kelle eesmärgiks on tõlgendada kunsti läbi filmi. 

Vaata kunstniku teisi teoseid SIIT 

PER WILLIAM PETERSEN. Pea ja Saba

Kestus 2:10 

Treiler, mis teeb sissejuhatuse Haus Galeriis avatavale näitusele "Pea ja Saba". 13 aastat tagasi Taanist Eestisse elama asunud kunstnik Per William Petersen esitleb oma huumorist laetud skulptuure. Näitus jääb avatuks 4. - 29. juunini. 2019. 

VALDUR OHAKAS. Akt tulest

VALDUR OHAKAS (1925-1998). Akt. 1960ndad

Kestus 2:14

Pärast suurt isiknäitust 1991 aastal, süttis Valdur Ohaka kodu, kus kunstnik hoidis oma teoseid. Suur osa töödest hävis tules. Filmlõik näitab ühte pääsenud teost. Teksti on kirjutanud kunstiloolane Eero Epner. Lugenud Lembit Peterson. Teos on esitletud Haus Galerii kevadoksjon 2019 valikus. 

 

1 2