Uudised > Uus näituseformaat Haus Galeriis

Uus näituseformaat Haus Galeriis

Olesja Katšanovskaja-Münd – Ootamatu stagnatsioon

10. juunil kell 17:30 avatakse Haus Galeriis Olesja Katšanovskaja-Mündi näitus pealkirjaga ”Ootamatu stagnatsioon”. Näitus on inspireeritud sunnitud seisakutest, mida põhjustas meid kõiki puudutav globaalne karantiiniperiood. Kunstnik liigub mööda koduste toimetuse ja välismaailma kontraste.

Haus Galerii on leidlikult kohanenud aja ja olukorra väljakutsetega, otsides uusi näituseformaate sõltumata publiku kohalolust. Tavanäitustele, mida saab külastada galeriiruumis, on nüüd lisatud online-keskkonna võimalused. See ei ole harjumuspärane virtuaalnäitus, vaid presentatsioon internetis, mis kannab endas ka filmi ja happeningi elemente. Olesja näitus on Haus Galeriis ja selle kodulehel esimene omataoline.

Näitus pannakse galeriiseintele pop up projektina vaid paariks päevaks. Näitus koosneb maalidest, skulptuuridest ja performance’ist, mis kunstniku osalusel filmitakse üles nii avamishetke-eelselt kui avamise päeval. Näituse avamine koos performance‘iga, kus viibib vaid kunstnik ise ja mõni tema lähem sõber, kantakse publikule üle Haus Live kanali otse-eetris.

Näituse otseülekande, performance’i, teoste põhjal valminud salvestuste ja filmilõikude põhjal koostatakse virtuaalnäitus, mis jääb kõigile vaatamiseks galerii kodulehel. Näituse kuraator Haus Galeriis on Piia Ausman. Virtuaalprojekt valmib Haus Films loovjuhi ja režissööri Nando Grancelli teostusel, kes omab suurt audiovisuaalsete projektide kogemust nii Euroopas kui USA-s (www.hausfilms.org).

Kunstnik ise tutvustab oma näitust järgmiselt: See on klassikaliste maalide sari, ready-made objektide kompilatsioon – muutused, mis toimuvad suletud uste taga kodusel köögilaual – kaasaegse elu natüürmordid. Tööde juurde on lisatud „subtiitrid“ kunstniku päevikutest.

Näituse fookuses on sotsiaalse distantseerumise ja kodukarantiini reaalsus.

“Minu puhul liikus karantiini ajal kõik köögilauale. See sai eriti oluliseks kohaks peres, kus lahendati probleeme, täpsustati isiklikke suhteid ja tehti tulevikuplaane. Minu köögilaud muutus lapse mängukohaks, abikaasa kontoriks ning loomupäraselt pere toidulauaks. Kõik keerles ümber ühe tsentri ja kõigi pereliikmetega korraga. Küsisin endalt korduvalt – kus on minu koht kunstnikuna selles majas?”

Olesja näitus “Ootamatu stagnatsioon” Haus Galeriis toob kokku suletuse probleemid, elu lihtsuse ja isikliku teostuse komplitseerituse ning oma ruumi olemasolu ja selle puudumise teemad. Näitust esitletakse online‘is peamiselt ingliskeelsena, eestikeelsete subtiitritega, rõhutades läbi rahvusvahelise suhtluskeele reaalsust, mis puudutas kogu maailma ning isiklikke olukordi, mis sarnastena Olesja poolt näidatule toimusid miljonites kodudes.

< tagasi